• JKP „Čistoća i zelenilo“ ništa nije preduzelo da bi naplatilo potraživanja iz ranijeg perioda

    Iako Javno komunalno preduzeće „Zona objedinjene naplate“ odavno ne postoji i godinama se nalazi u likvidaciji, i u ovoj godini, iz budžeta grada, izdvojeno je 300.000 dinara za njegovo funkcionisanje. Ovaj novac namenjen je okončanju procesa likvidacije, ako do njega konačno dođe.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    JKP „Čistoća i zelenilo“ ništa nije preduzelo da bi naplatilo potraživanja iz ranijeg perioda
    Foto: zrenjaninski.com

     

    No, nije to jedini rep koji se vuče iz neuspelog zrenjaninskog eksperimenta, kojim je planirano da jedno preduzeće naplaćuje sve komunalne usluge na nivou grada.

     

    Jedan od repova nalazi se i u izveštaju Državne revizorske institucije, koja je kontrolisala efikasnost naplate potraživanja nekih javnih komunalnih preduzeća.

     

    PROČITAJTE JOŠ: FOTO: Prodaje se moderan dvoiposoban stan u tek useljenoj zgradi

     

    Među njima se našlo i Javno komunalno preduzeće „Čistoća i zelenilo“ iz Zrenjanina.

     

    Poseban odeljak izveštaja odnosi se upravo na nenaplaćena potraživanja iz vremena objedinjene naplate.

     

    Sve je počelo formiranjem Sistema objedinjene naplate (SON) pri tadašnjoj Direkciji za izgradnju i uređenje grada, a nastavljeno je osnivanjem posebnog javnog preduzeća „Zona objedinjene naplate“.

     

    Posle nekoliko godina eksperimentisanja, sistem naplate za izvršene usluge vraćen je 2017. godine Javnom komunalnom preduzeću „Čistoća i zelenilo“.

     

    Prema izveštaju koji je predstavila Državna revizorska institucija, JKP „Čistoća i zelenilo“ preuzelo je i potraživanja iz prethodnog perioda, ali ništa nije preduzelo da se dug koji je postojao i naplati.

     

    Sva nenaplaćena potraživanja za pružene usluge iznošenja komunalnog otpada nastala od 1. januara 2016. godine evidentirana su u poslovnim knjigama „Čistoće i zelenila“ i vodi se njihova analitika, navodi se u izveštaju.

     

    Na osnovu dokumentacije koju su pregledali revizori, ova potraživanja su iznosila: 2019. godine – 105.025.947 dinara; 2020. godine – 122.731.550 dinara; 2021. godine – 144.780.275 dinara i 2022. godine – 163.951.408 dinara.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Ako se uzme u obzir da je prosečna mesečna faktura za građane u 2020. godini iznosila 22.258.396 dinara, u 2021. godini 25.399.681 dinara i u 2022. godini 28.527.304 dinara, dolazi se do zaključka da, zbog nepreduzimanja mera za prinudnu naplatu potraživanja, svake godine skoro jedna cela mesečna faktura za građane zastari u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima, piše u izveštaju Državne revizorske institucije.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 1

    1. Oni su hteli da se ugledaju na Informatiku Ns, ali su retko nesposobni. Prvo neka sklone deda mraza i novogodisnje ukrase u februaru pa polako u skladu sa intelektualnim mogucnostima.

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Grad