Ptičiji grip stigao u srednji Banat: Melenci, Tomaševac i Novi Bečej zaražena područja
Na teritorijama grada Zrenjanina i opštine Novi Bečej potvrđeno je prisustvo virusa avijarne influence podtip H5N1, objavila je Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Ptičiji grip je registrovan kod divljih ptica u jezeru u Parku prirode „Rusanda“ u Melencima, u Tomaševcu i Specijalnom rezervatu prirode „Slano Kopovo“ u Novom Bečeju. U sva […]
Na teritorijama grada Zrenjanina i opštine Novi Bečej potvrđeno je prisustvo virusa avijarne influence podtip H5N1, objavila je Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Ptičiji grip je registrovan kod divljih ptica u jezeru u Parku prirode „Rusanda“ u Melencima, u Tomaševcu i Specijalnom rezervatu prirode „Slano Kopovo“ u Novom Bečeju.
U sva tri slučaja, rešenje o proglašenju zaraženog područja doneto je u utorak, 28. novembra, saznaje portal zrenjaninski.com.
Rešenjem Uprave za veterinu, zaraženim su proglašena područja u poluprečniku od najmanje tri kilometra od žarišta na velikom jezeru u Parku prirode „Rusanda“ i u Specijalnom rezervatu prirode „Slano Kopovo“. Ugroženim područjem proglašeni su Kumane, Elemir, Jankov Most i Mihajlovo.
PROČITAJTE JOŠ: Pripremite se da napunite vaše cegere jer je počela nova Gomex vikend akcija
Kako saznajemo, veterinarskoj inspekciji je prijavljeno uginuće ždralova na ovim lokacijama, pa je obavljen vanredni inspekcijski nadzor. U laboratoriji Naučnog instituta za veterinarstvo „Novi Sad“ je utvrđeno prisustvo genoma virusa avijarne influence H5N1.
Propisane mere, između ostalog, obuhvataju neškodljivo uklanjanje živine i ptica na zaraženim gazdinstvima, popis i zdravstveni nadzor živine na svim gazdinstvima i farmama u okviru ovih područja, kao i određene restriktivne mere u vidu privremene zabrane ili ograničenja prometa živine i ptica, jaja, mesa od živine i proizvoda živinskog porekla.
Ptičiji grip naročito eskalirao poslednjih godina
Avijarna influenca (ptičji grip) je sa svojim visokopatogenom sojem godinama unazad prisutna u Evropi i svetu sa raznim podtipovima virusa i karakteristikama bolesti, kako kod živine, tako i u divljoj populaciji. Virus ptičjeg gripa najčešće se prenosi preko divljih ptica, od kojih pojedine vrste mogu biti nosioci (rezervoari) bez vidljivih simptoma, naročito u zimskim mesecima, odnosno u periodu intenzivne migracije.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Ova zarazna bolest živine i divljih ptica je naročito eskalirala u poslednjih nekoliko godina. Izazvala je ogromne ekonomske štete, što je bila posledica suzbijanja bolesti i restriktivnih mera u pogledu zabrane i ograničenja prometa živine i ptica, jaja, mesa i proizvoda od živine. Dodatnu opasnost predstavlja činjenica da je u većini žarišta dijagnostikovan soj virusa podtipa H5N1, koji je zoonoza, pa se može preneti na ljude koji dolaze u kontakt sa obolelom živinom i pticama.
Ova sela bi potencijalno bila najugroženija u slučaju ekstremnih snežnih padavina
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.