• Ljubica Maćoš uzgaja razne vrste tikvica, sa nekima od njih se kupci i prvi put susreću

    Iako Ljubica Maćoš iz Zrenjanina seje i bere razne vrste voća i povrća, tikvice odnosno ludaje imaju posebno mesto u njenom srcu. Ove godine je posejala četiri vrste jestivih tikvica, kao i tikve sudovnjače i nategače, a planira da dogodine proširi asortiman sa još deset sorti tikvica.   – Oduvek sam volela rad u bašti, […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Ljubica Maćoš uzgaja razne vrste tikvica, sa nekima od njih se kupci i prvi put susreću

    Iako Ljubica Maćoš iz Zrenjanina seje i bere razne vrste voća i povrća, tikvice odnosno ludaje imaju posebno mesto u njenom srcu. Ove godine je posejala četiri vrste jestivih tikvica, kao i tikve sudovnjače i nategače, a planira da dogodine proširi asortiman sa još deset sorti tikvica.

     

    – Oduvek sam volela rad u bašti, volela sam voće i povrće, ali posle nekih zdravstvenih problema koje sam imala 2009. godine, shvatila sam da su priroda i bašta ono što me čini srećnom i zadovoljnom, što deluje blagotovorno na moje telo i moju dušu – priča Ljubica Maćoš za portal zrenjaninski.com.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Porodica Patai ispred porodične kuće u Novom Itebeju postavila „samouslužni štand“

     

    Godinama je obrađivala baštu u kući, a pre dve godine je uzela u zakup jednu vikendicu sa velikom baštom i, što bi se reklo, dala duši na volju.

     

    – Zajedno radimo moj muž i ja. Sejemo sve vrste povrća, pre svega za nas, kako bismo jeli zdravu hranu. A ono što pretekne prodajem na pijaci. Pijacu jako volim, na njoj prodajem već 30 godina, i jako se radujem što u poslednje vreme tamo vidim mnogo više mladih ljudi, sa decom. To je za mene znak da će pijaca i domaća hrana preživeti – ističe Ljubica.

     

     

    Ništa veštačko ne daju biljkama

     

    Svoju ljubav prema tikvicama ne može da objasni. Kaže, to je jedna tako dobra biljka, ne traži mnogo, a puno daje. Tikvica je dar prirode, dodaje ona.

     

    – Posejemo između 200 i 300 kućica svake godine. Mora da se seje sa razmakom, da svaka biljka ima dovoljno vazduha, a kada je suša da se zaliva. Đubrimo je stajnjakom koji dobijemo od naših životinja. Ništa veštačko ne dajemo našim biljkama. I one nam vraćaju – nastavlja Ljubica.

     

    Ove godine posejala je one najčešće, bele tikvice, kao i žute, svetlozelene i tamnozelene okrugle, sorte ball. Na većoj površini posejala je i sudovnjače i nategače, od kojih, kad se osuše, pravi razne ukrasne predmete.

     

    – Moj muž kaže kerefeke – smeje se naša sagovornica.

     

    Do semena se ne dolazi lako. Za sudovnjače i nategače Ljubica je jedva pronašla seme u malim oglasima. Zato ga sada čuva.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Točak auto: Specijalna ponuda limarsko-farbarskih radova

     

    Za narednu godinu već planira proširenje asortimana. Planira da seje patišonke, žute, bele i zelene, cukine i još će videti šta se nađe na tržištu od semena.

     

    – Posebno me raduje kada mi se mušterije vraćaju. Skeptične su kada kupuju nešto što nisu videle, nešto što im nije poznato. Ali, kada probaju, uvek se vrate. Kad me pitaju, je l’ to za jelo, ja rastem od ponosa kada im otkrivam nešto novo. A tikvice ne samo što su zahvalne za gajenje, nego su jedno od najzahvalnijih povrća za pripremu. Svašta se u našoj kući sprema od tikvica. Muž i sin najviše vole pohovane, ja čušpajz. A ko jednom ispohuje ove domaće tikvice, kaže da takve u životu nije jeo – završava svoju priču Ljubica Maćoš.

     

    ljubica maćoš

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Poljoprivreda