PRAVOSZLÁV KARÁCSONY
Az új gregorián, és a régi, Julián naptár között, amely alapján a Szerb Pravoszláv Egyház az időszámítást végzi
Az új gregorián, és a régi, Julián naptár között, amely alapján a Szerb Pravoszláv Egyház az időszámítást végzi, tizenhárom nap a különbség, ezért a Karácsonyt Szerbiában január 7-én ünnepelik.
A karácsony, a húsvét mellett a legnagyobb keresztény ünnep. Karácsonykor a kis Jézus születése szeretettel, békével és megbocsátással tölti be a lelket. Maga a pravoszláv karácsony háromnapos ünnep, ha pedig hozzászámítjuk karácsony böjtjét, vagyis a negyvennapos téli böjt utolsó napját is, akkor négynapos ünneppé válik. A szerb nép körében is a karácsony a család ünnepe, amelyet mindenki igyekszik szeretteivel tölteni. Az ünneplés január 6-án, a böjt utolsó napjának reggelén kezdődik. Régebben, ezen a napon, a házigazda kora reggel elindult, hogy kivágjon egy kisebb tölgyfát, ebből lett azután a karácsonyi tuskó. E napon a házból semmit sem (volt) szabad kivinni. Este kerül sor a karácsonyi tuskó égetésére. Régebben szalmával szórták be a ház padlóját, azon ülve, gyertya mellett vacsorázva, mézes diót eszegetve és borozgatva várták a karácsonyt. Karácsony napján aztán, a hajnali misét és áldozást követően, már bőséges reggeli fogyasztható.
A karácsonyi tuskó nélkülözhetetlen az ünnepen. Ez leginkább tölgyfa, amelyet a böjt utolsó napjának estéjén, kissé lenyesve, a szalmával együtt a házba visznek. A tuskó, vagy ahogyan nálunk mondják, a bádnyák, azt a fát szimbolizálja, amelyet a pásztorok ajándékoztak a kis Jézusnak és amellyel József tüzet gyújthatott a hideg barlangban, ahol Jézus megszületett. Karácsony hajnalán a pravoszláv templomokban megszólalnak a harangok, valamint puskalövések adják hírül Krisztus születését. A család ünnepi díszbe öltözve vesz részt a hajnali misén, valamint a karácsonyi liturgián. Ezt követően a templomban mindenkinek úrvacsorát, vagyis egy darabka szentelt kenyeret adnak. Az emberek a Krisztus megszületett! szavakkal köszöntik egymást, és a Valóban megszületett! szavakkal válaszolnak.
Karácsony napján, kora délelőtt, előzetes megállapodás szerint, különleges vendég érkezik a házba, aki karácsonyi köszöntőt mond, majd a tűzhelyben felszítja a tüzet és ismét köszöntőt mond. Ez a személy, azokat a keleti bölcseket szimbolizálja, akik hosszú utat tettek meg, hogy Krisztus előtt fejet hajthassanak. A háziasszony ezután étellel-itallal kínálja, és megajándékozza. A hiedelem szerint ez a személy férfi kell, hogy legyen, mert csak akkor hoz szerencsét a házra.
A felelevenített régi szokás szerint, ma, a pravoszláv karácsony szentestéjén mind több helyi közösségben gyújtanak közös „bádnyákot“. Holnap, január 7-én, egyházi és állami ünnep, munkaszüneti nap lesz. A üzletek zárva lesznek, az egészségügyi intézményekben csak ügyeletet tartanak, az iskolákban még ezen a héten tart a téli szünidő. Januárban valójában hétfőn, január 11-én kezdődik meg az első, ünnepek utáni munkahét.