• HUMANITARCI ILI LAŽOVI: VOLONTERI FANTOMSKIH UDRUŽENJA!

    ZRENJANIN – Nema valjda dana da se u centru grada ne sakuplja neka humanitarna pomoć. Uglavnom je u pitanju prodaja razglednica, čestitki, bojanki, knjižica i, kao po pravilu, pomoć se prikuplja za decu. To je logično, jer su gotovo svi naročito osetljivi kad su u pitanju najmlađi, pa onaj ko želi da priloži ni ne […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    HUMANITARCI ILI LAŽOVI: VOLONTERI FANTOMSKIH UDRUŽENJA!

    ZRENJANIN – Nema valjda dana da se u centru grada ne sakuplja neka humanitarna pomoć. Uglavnom je u pitanju prodaja razglednica, čestitki, bojanki, knjižica i, kao po pravilu, pomoć se prikuplja za decu. To je logično, jer su gotovo svi naročito osetljivi kad su u pitanju najmlađi, pa onaj ko želi da priloži ni ne razmišlja kome u stvari daje novac i gde će on na kraju završiti.

     

    centar-grada volonteri
    Ne možete proći centrom grada, a da vas ne zaustavi neki od volontera koji, navodno, prikuplja pomoć za decu (Foto: Zoran Bogaroški)

     

    Pomoć prikupljaju volonteri, vrlo često nametljivi, pa će vam se desiti da vam, dok prođete glavnom ulicom, i po nekoliko njih priđe uz reči: „pogledajte, ne treba ništa“, pa se ispostavi da ipak treba, „uzmite, pomozite“…

     

    Neki od sakupljača imaju identifikacione kartice, neki ne… Pre nekoliko dana, na pitanje a ko ste vi, odgovor je bio, sve vam piše na razglednici…

     

    Pokušali smo da istražimo kakva pravila važe za ovaj način prikupljanja pomoći.

     

    Iz Policijske uprave Zrenjanin, na pitanje šta su u obavezi da urade organizatori, portal zrenjaninski.com dobio je odgovor da se, po članu 5. Zakona o javnom redu i miru, dobrovoljni prilozi građana prikupljaju posredstvom humanitarnih i drugih udruženja, uz obaveštavanje organizacione jedinice MUP-a, po mestu prikupljanja dobrovoljnih priloga. Obavštenje se podnosi najmanje 8 dana pre početka prikupljanja, a prošle nedelje jedna humanitarna organizacija je obavestila zrenjaninsku Policijsku upravu da će prikupljati pomoć.

     

    Još nam je rečeno i da građani mogu da prijave policiji ukoliko im se nešto učini sumnjivo ili ako su prikupljači previše nametljivi.

     

    Da li je ovo pravi način prikupljanja pomoći, pitali smo i u Crvenom krstu, organizaciji koja je poznata upravo po tome što učestvuje u svakoj akciji pomoći.

     

    – Ne znam šta bih rekla o tome, ali kada mi prikupljamo pomoć to se čini isključivo preko žiro računa i smatram da je to najlegalniji način – kaže za portal zrenjaninski.com Aleksandra Tanasijević, sekretarka zrenjaninske organizacije Crvenog krsta. – Mi prikupljamo i novac i hranu i odeću. Ali, hrana mora biti konzervisana i sa deklaracijom. Možda neće dobro zvučati, ali protiv sam i kuka solidarnosti, na koje neko okači ostatke sopstvene hrane. To je izuzetno opasno i nebezbedno. Zna se kako se hrana donira, a takođe i odeća, kaže Tanasijević.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]
    LARGE DESKTOP - 1400px