Pokrenuta inicijativa za podizanje spomenika carici Mariji Tereziji u Novom Sadu
Regionalna akademija za razvoj demokratije pokrenula je inicijativu za podizanje spomenika carici Mariji Tereziji u Novom Sadu.
Regionalna akademija za razvoj demokratije podseća da je Marija Terezija 1. februara 1748. godine Novom Sadu dala status slobodnog kraljevskog grada.
„Istorija Vojvodine i Novog Sada ne mogu se pisati bez dubokog poštovanja prema jednoj od najznačajnijih vladarki Evrope – Mariji Tereziji, čije su reforme i vladavina preobrazile celu Vojvodinu i postavile temelj modernom razvoju grada. Njen doprinos nije samo značajan već i raznovrstan, što opravdava ideju o podizanju spomenika u njenu čast u Novom Sadu“, navodi se u obrazloženju incijative.
PROČITAJTE JOŠ: Zapaljena dva čamca Ribočuvarske službe JVP „Vode Vojvodine“
Dodaje se i da je za vreme njene vladavine Novi Sad dobio status slobodnog kraljevskog grada, što mu je donelo veću autonomiju i prava, te je značajno doprinelo njegovom kulturnom i ekonomskom uzdizanju. Isti status kasnije su dobili i drugi gradovi Vojvodine i to je predstavljalo osnov za njihov ubrzani razvoj.
Carica Marija Terezija ostavila je dubok trag i u istoriji današnjeg Zrenjanina. Ona je 6. juna 1769. godine dodelila Velikom Bečkereku privilegiju kojom uzdiže opštinu na stepen trgovišta.
Njom je regulisan čitav društveno-ekonomski život tadašnjeg Bečkereka, koji je dobio status slobodnog trgovačkog grada. Tokom 1769. godine podignuta je i prva gradska bolnica.
Marija Terezija je 23. aprila 1779. godine donela odluku o osnivanju Torontalske županije, jedne od 64 administrativne oblasti tadašnje Habsburške monarhije. Nova županija konstituisana je 13. jula, a Veliki Bečkerek je postao županijsko mesto i središte jednog od četiri sreza i 24 sela.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Iznad glavnog ulaza u Baroknu salu Gradske kuće sačuvan je stilizovani grb Torontalske županije. Grb je podeljen u pet polja, dva gornja i tri donja, koja su razdvojena vodoravnim zlatnim poljem sa inicijalima Josifa Drugog Habzburškog i njegove majke Marije Terezije.
Marija Terezija nije bila Austro-Ugarska carica.Ona je bila Austrijska carica.Ugarska u to vreme nije postojala.Austro-Ugarska postoji od 1867 godine!
Šta ikada se dizespomenik Mariji Tereziji,kad je ta sloboda plaćena.
Šta ima da se dize spomenik Mariji Tereziji,kad je ta sloboda plaćena.
Nego da se mi svi udružimo sakupimo pare i pitamo ove sadašnje „Pošto Vojvodina?“ Kad su mogli prodati Kosovo, što ne bi mogli i APV?