FOTO: Tamiš je najveća banatska reka koja na dugom putu spaja sela i gradove
Tamiš je najveća banatska reka i ima sliv površine 10.352 kvadratna kilometra. Protiče kroz Banat i uliva se u Dunav kod Pančeva.
Tamiš izvire na južnim Karpatima i njegov tok je dužine 359 kilometara. Od toga, u rumunskom delu se nalazi 241 kilometar, a u srpskom 118 kilometara.
Tokom vekova duž reka su se osnivala mnogobrojna naselja, pa je tako i sa Tamišem, koji na dugom putu spaja sela i gradove dveju država.
Glavna naselja u rumunskom delu su Karansebeš i Lugoš. U Srbiji ova banatska reka prolazi kroz teritorije opština i gradova Sečanj, Zrenjanin, Kovačica, Opovo i Pančevo.
PROČITAJTE JOŠ: Odlukom Vlade Srbije: Centar Perleza utvrđen za prostorno kulturno-istorijsku celinu
Budući da je izrazito bujični vodotok, Tamiš karakterišu pojave velikih voda, krajem zime i s proleća, zbog otapanja snega, a leti usled jakih kiša, i to sve u gornjem delu sliva u Rumuniji. Na svom toku kroz Srbiju, Tamiš je pod uticajem režima dunavskih voda. Od ušća pa do Pančeva, na dužini od tri kilometra, Tamiš je plovan i za gabaritnija plovila, a za manje brodove i do Orlovata.
Duž toka kroz Srbiju omiljeno je stecište ribolovaca, uz nekoliko manjih izletišta na njegovim obalama.
Duž obala Tamiša pretežno je ruralno i poljoprivredno područje, sa tipično vojvođanskim selima.
Prostor Potamišja, osim što predstavlja stanište za bogati živi svet, posebno za veoma brojne strogo zaštićene vrste, ima i značajnu koridorsku funkciju, obezbeđujući fizičku vezu između obronaka Karpata i obala Dunava koje spaja.
PROČITAJTE JOŠ: Ovo danas zvuči nestvarno: Stanovništvo se vekovima snabdevalo begejskom vodom