• STRUČNJACI DEMANTUJU: NEMA NIKAKVE EKOLOŠKE KATASTROFE

    MELENCI – Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije iz Novog Sada reagovalo je na pisanje pojedinih medija da je isušivanjem Rusande, najvećeg slanog jezera u Srbiji, došlo do ekološke katastrofe.     Navodno, zbog isušivanja jezera ugroženi su stanovnici Melenaca, sela na čijem području se nalazi Rusanda, voćnjaci i vinogradi, kao i oko 200 […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    STRUČNJACI DEMANTUJU: NEMA NIKAKVE EKOLOŠKE KATASTROFE

    MELENCI – Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije iz Novog Sada reagovalo je na pisanje pojedinih medija da je isušivanjem Rusande, najvećeg slanog jezera u Srbiji, došlo do ekološke katastrofe.

     

    rusanda ekološke katastrofe

     

    Navodno, zbog isušivanja jezera ugroženi su stanovnici Melenaca, sela na čijem području se nalazi Rusanda, voćnjaci i vinogradi, kao i oko 200 vrsta ptica koje nastanjuju okolinu, od kojih su neke zaštićene, a ukazano je i na to da posebna opasnost preti peloidu, lekovitom blatu koje se nalazi u jezeru, i koje Specijalna bolnica za rehabilitaciju „Rusanda“ koristi u lečenju pacijenata.

     

    Povodom tekstova u medijima gde se piše o katastrofi u vezi sa isparavanjem vode iz jezera Rusanda, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije je saopštilo da se plitka slatinska jezera periodično isušuju kada se za to stvore uslovi, odnosno kada su suve i tople godine kao ova.

     

    „Ciklusi plavljenja i isušivanja traju hiljadama godina i ne utiču na kvalitet vode niti mulja, a posebno ne na gubitak biodiverziteta, jer je to prirodan proces. Ubacivanje slatke vode u jezero moglo bi trajno da naruši odnos minerala u vodi i mulju, što bi uticalo i na rad Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Rusanda“, navodi se u saopštenju.

     

    U saopštenju se dodaje da je tačno da Park prirode „Rusanda“ naseljava više od 200 vrsta ptica i da su trenutno mnoge od njih morale da se odsele zbog nedostatka vode, ali da je to prirodan proces i da dugoročno neće uticati na njihov opstanak.

     

    „Bilo kakvi veliki zahvati u zaštićenom području moraju biti razmatrani i odobreni od strane Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode“, zaključuje se u saopštenju.

     

     

    Specijalna bolnica za rehabilitaciju „Rusanda“, podsetimo, nalazi se na obali najvećeg slanog jezera u Srbiji, u jedinom šumolikom parku u Banatu, bogatom florom i faunom. Od davnina se prepričavaju legende o lekovitosti rusandskog blata. Upravo tu, na obali jezera, daleke 1867. godine je stvoreno lečilište, koje je preraslo u današnju Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju „Rusanda“ iz Melenaca. Lekovitost rusandskog blata, odnosno peloida, prvi put je potvrđena u Carskoj akademiji u Beču, a očuvana je do dana današnjeg.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 1

    1. „…nalazi se na obali najvećeg slanog jezera u Srbiji,“
      NIJE „RUSANDA“, VEĆ SLANA BARA „OKANJ“ JE NAJVEĆA SLANA BARA U SRBIJI!
      To smo već jednom apsolvirali, zar ne!?
      Pozdrav iz Elemira!

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srednji Banat