Nesreće na pružnim prelazima: „Česti su slučajevi bahatosti i samouverenosti vozača“
Nekoliko dana nakon što je portal zrenjaninski.com objavio priču Elemirca Živice Jankova, koji je imao vrlo neprijatan susret sa kompozicijom voza na neobezbeđenom i mračnom pružnom prelazu u Elemiru, saopštenjem za javnost oglasila se Infrastruktura železnice Srbije.

Infrastruktura železnice Srbije ponovo je apelovala i upozorila javnost, a posebno vozače drumskih vozila, da na putnim prelazima poštuju propise i saobraćajnu signalizaciju, te da voze pažljivo i odgovorno, kako bi se sprečile nesreće i sačuvali ljudski životi.
Kako je navedeno, povod za novi apel i upozorenje je nesreća na putnom prelazu koja se ovaj put dogodila u regionu. Naime, prema pisanju hrvatskih medija, u teškoj nesreći koja se pre nekoliko dana dogodila kod Slavonskog Broda, na putnom prelazu u Donjim Andrijevcima, kada je putnički voz naleteo na teretno drumsko vozilo, od zadobijenih povreda je preminuo šezdesetdvogodišnji muškarac, vozač kamiona.
„Međunarodna železnička unija procenjuje da u svetu postoji oko pola miliona putnih prelaza, a da ih je više od 100.000 u zemljama Evropske unije i u Velikoj Britaniji. Na prugama Evropske unije branicima i polubranicima obezbeđena je tek polovina putnih prelaza, dok su ostali obezbeđeni znakovima drumske signalizacije“, navodi Infrastruktura železnice Srbije.
U Infastrukturi železnice Srbije kažu da zabrinjava podatak da su na međunarodnom globalnom nivou u čak 96 odsto slučajeva za nesreće na putnim prelazima odgovorni vozači drumskih vozila, a slična je statistika i na srpskim prugama.
Prema podacima iz tridesetak evropskih železnica, više od četvrtine (27%) svih većih železničkih nesreća dogodilo se na putnim prelazima, a skoro trećina (32%) svih poginulih u železničkim nesrećama nastradalo je upravo na pružnim prelazima.
Prema podacima Agencije Evropske unije za železnice (ERA), poslednjih godina je u nesrećama na putnim prelazima na prugama EU u proseku svake nedelje bilo poginulo i teško povređeno po šest osoba.
„Vozači drumskih vozila često ne gledaju i ne osmatraju prugu prilikom prelaska preko nje, preduzimaju rizična i opasna kretanja mimoilazeći putoprelazne polubranike, ne poštuju u dovoljnoj meri svetlosnu signalizaciju, te prelaze preko pruge iako je uređaj za obezbeđenje saobraćaja već spušten. Neretko se događa da se putnički automobili zaglavljuju u koloseku ili slete s kolovoza u zonu pruge. Česti su i slučajevi bahatosti i samouverenosti vozača drumskih vozila“, tvrdi Infastruktura železnice Srbije.
Zato podseća da je korišćenje putnih prelaza bezbedno sve dok učesnici u saobraćaju poštuju zakone, propise i saobraćajnu signalizaciju.
„Poštovanje zakonskih propisa garantuje očuvanje bezbednosti, ali se, nažalost, učesnici u drumskom saobraćaju, često upuštaju u opasne i rizične radnje, voze neodgovorno i nepažljivo i ne vode računa o saobraćajnoj signalizaciji“, dodaje se u saopštenju.
PROČITAJTE JOŠ: SAMO KOD NAS: ČAK DVA DANA BESPLATNE IGRE + JOŠ TRI BEZ RIZIKA!
Infrastruktura železnice Srbije zato i ovaj put apeluje i upozorava da se na putnim prelazima poštuju propisi i saobraćajna signalizacija, kako bi se izbegle nesreće i sačuvali ljudski životi.
„Nepoštovanjem saobraćajnih propisa, nepažnjom i neodgovornom vožnjom na putnim prelazima građani direktno ugrožavaju sopstveni život, ali i bezbednost železničkog saobraćaja i putnike u vozu. Nikakva žurba, nikakva neopreznost ili neodgovornost ne mogu biti preči od sopstvenog života. Mnogi vozači drumskih vozila zaboravljaju činjenicu da je zaustavni put voza između 700 i hiljadu metara, kao i da voz ne može da se u mestu zaustavi, ili skrene sa pruge. Samo ukoliko građani vode računa o ličnoj bezbednosti, ponašaju se savesno i odgovorno i poštuju propise, možemo zajedno sačuvati ljudske živote i bezbednost saobraćaja“, zaključuje se u saopštenju.