Gajdaši iz Zrenjanina, Sivca i Bačke Palanke potpisali sporazum o saradnji
Gajdaši iz Zrenjanina, Sivca i Bačke Palanke potpisali su sporazum o saradnji. Ideja ovog sporazuma, koji će tek dobiti detaljniji program, jeste da se sačuvaju velike troglasne vojvođanske gajde i muzika koja se na njima izvodi. – Ove gajde, zajedno sa gajdašima, polako nestaju, a samim tim i tradicionalna muzika koja se na njima […]
Gajdaši iz Zrenjanina, Sivca i Bačke Palanke potpisali su sporazum o saradnji. Ideja ovog sporazuma, koji će tek dobiti detaljniji program, jeste da se sačuvaju velike troglasne vojvođanske gajde i muzika koja se na njima izvodi.
– Ove gajde, zajedno sa gajdašima, polako nestaju, a samim tim i tradicionalna muzika koja se na njima izvodi. Na ovim gajdama, koje su karakteristične baš za Banat, odnosno Vojvodinu, trenutno sviraju Maksim Mudrinić iz Sivca, Ognjan Ognjanović iz Bačke Palanke i ja. Ukoliko se nekako ne udružimo, gajde koje su specifične i po gabaritu i po zvuku, potpuno će nestati – kazuje za portal zrenjaninski.com poznati zrenjaninski gajdaš Vanja Ilijev.
U jednom trenutku nije više bilo ni majstora koji su pravili gajde. Ilijev trenutno ima četiri ovakva muzička instrumenta, a dva je sam napravio.
– Moglo se desiti i da neko nov poželi da svira na gajdama, a da nema ko da ih napravi. Pa sam i ja počeo da ih pravim, jer jednostavno zanat mora da se sačuva. Inače, gajde se prave od drveta javora, oraha, šljive, pa čak i šimšira. Različiti delovi od različitog drveta. Naravno, sve ručno. Mogu da se pohvalim da na mojim gajdama imam lulu, odnosno deo instrumenta koji je stariji od jednog veka – priča Vanja.
Ilijev poslednjih godina više nastupa u inostranstvu nego kod nas. Tradicionalna banatska muzika kao da je zanimljivija strancima. Umeće na gajdama Vanji otvara vrata elitnih folklornih festivala, sa kojih se vraća sa nagradama i pohvalama.
– U okviru udruženja „Banatske gajde“ radi i pevačka grupa „Seferini“ koja izvodi tradicionalnu izvornu banatsku muziku. Jedina u Banatu. Tako stoje stvari kod nas sa tradicijom. Zato smo mi gajdaši rešili da se udružimo, pa ćemo valjda zajedno uspeti da skrenemo pažnju i javnosti i nadležnih – kaže Ilijev.
Gajde su samo jedan od tradicionalnih instrumenata sa ovih prostora. Kako bi se bolje upoznali sa tradicijom, Ilijev je odlučio da organizuje festival sviranja na tradicionalnim instrumentima, koji je planiran za septembar. O tome će još biti reči, ali Vanja nam već sad najavljuje muziciranje na gajdama, guslama, drombuljama, Panovoj fruli…