FOTO: Branislav Frenc napravio maketu drumsko-železničkog mosta na Tamišu
Dok se građevinski inženjer u penziji Siniša Mihajlović trudi da ukaže na značaj starog drumsko-železničkog mosta na Tamišu, između Orlovata i Tomaševca, i za njega obezbedi neki vid zaštite, kako ne bi završio u starom gvožđu, Zrenjaninac Branislav Frenc je odlučio da najstariji most ovog tipa u Srbiji sačuva od zaborava tako što je napravio njegovu maketu.
Ovo je deveta veća maketa koju je stvorio bivši radnik zrenjaninske livnice „Radijator“ Branislav Frenc. Osim toga, njegove vešte ruke sklopile su i mnoštvo manjih maketa. Nekoliko ovih svojevrsnih umetničkih dela nalazi se u Gerontološkom centru u Zrenjaninu, gde Branislav provodi penzionerske dane, dok veći broj krasi njegovu porodičnu kuću.
Takođe, jedna od tri makete Velikog mosta, odnosno „Bečkerečke ćuprije“, nalazi se u Gradskoj kući. Maketu je predao gradu „na trajno čuvanje“, i to 2. oktobra, na Dan oslobođenja grada u Drugom svetskom ratu, kada su gradonačelnik i njegov zamenik priredili prijem za Frenca.
Branislavov sin Vladimir makete Velikog i Malog mosta nosio je i kod ćerke Ane u školu i sina Alekse u vrtić, pa je deci, uz malu prezentaciju, pričao o Zrenjaninu kao gradu mostova. Akcenat je bio na Velikom mostu i interesantnoj priči o njemu.
– Stari drumsko-železnički most na Tamišu bio je jedan od kompleksnijih zadataka. Izrađen je u razmeri 1:87 kako bi bile ugrađene šine za voz. Most ima rasvetu, a ispod vode se nalazi i čamac. Izrada ove makete trajala je tri meseca, a na ideju sam došao nakon objavljivanja vesti da će uskoro pored ovog mosta biti izgrađena dva nova, drumski s jedne i železnički s druge strane – kaže za portal zrenjaninski.com Branislav Frenc.
PROČITAJTE JOŠ: FOTO: PaNAMA ova akcija zaista treba!
Most na Tamišu, između Orlovata i Tomaševca, izgrađen je i pušten u saobraćaj zajedno sa prugom Veliki Bečkerek – Pančevo 9. aprila 1894. godine. Kroz više od veka eksploatacije, pretrpeo je nekoliko izmena i ojačavanja. Trenutno je najstariji železnički most u upotrebi na teritoriji Srbije.
Gdine Frenc
Svaka čast za maketu mosta.
Pošto oni čiji je to zadatak nebrinu o kulturnom nasleđu iz oblasti tehničkih dostignuća, a u vezi sa istorijom banatskih železnica, najstarijih u Srbiji, Vi i ja se svaki na svoj način borimo za očuvanje navedenog nasleđa. I sve se događa u vreme kada Zrenjanin želi da bude prestonica kulture u Srbiji 2025 godine !
Ako moja inicijativa za očuvanje mosta kao spomenika tehničke kulture, posle izgradnje novog drumskog i novog železničkog mosta neurodi plodom i pored obraćanja raznim institucijama , ostaće Vaša maketa mosta da svedoči o zlatnom dobu banatskih železnica. I da podseća odgovorne da su na đubre bacili deo naše zajedničke istorije.
Još jednom Vam veliko hvala za maketu mosta gospodine Frenc.
S poštovanjem.
Siniša Mihajlović, dipl.građ.inž.