• Vredna porodica Stankov iz Farkaždina kupcima nudi razne proizvode proverenog kvaliteta

    Živo je u porodičnom gazdinstvu Stankovih u Farkaždinu, selu na teritoriji grada Zrenjanina. Na poljima je u toku setva kukuruza, a u rasadnicima teku poslednje pripreme pred rasađivanje bostana na otvorenom.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Vredna porodica Stankov iz Farkaždina kupcima nudi razne proizvode proverenog kvaliteta
    Foto: zrenjaninski.com

     

    Stankovi se bave ratarstvom i povrtarstvom. Na jednim njivama su pšenica, kukuruz i suncokret, a na drugim beli luk, uskoro bostan i paprika, što su osnovne, ali ne i jedine kulture koje ova vredna porodica iz Farkaždina gaji.

     

    – Posao je u punom jeku i nema stajanja sve do decembra. Samo jedan posao smenjuje drugi. Mi se šalimo da nas najviše i sve boli kad u decembru konačno sednemo. Nismo naučili da sedimo, samo da radimo – kaže za portal zrenjaninski.com Jelena Stankov.

     

    PROČITAJTE JOŠ: „Orlić“ će ove godine vući čuvenu tarašku skelu

     

    Svakodnevno im u poslu pomaže pet žena, bez kojih, kako kaže Jelena, nema šanse da bi uspeli da stignu sve što treba da se poradi. Kada su sezonski poslovi na redu, angažuju i dodatnu radnu snagu.

     

    – Mi smo prošle godine, na primer, proizveli 40 tona belog luka, koji „na belo“ prodajemo hladnjačama ne samo u našoj zemlji nego i u regionu. Gajimo papriku, paradajz, cveklu… Po bostanu smo poznati, sejemo i bundeve i drugo povrće. Naravno, tu je i ratarstvo – ističe naša sagovornica.

     

    Ali, ni to nije kraj. Dobar deo povrća Jelena i preradi.

     

    – Više se isplati, ali i mi imamo viškove koje ne možemo da prodamo, jer na pijacu ne idemo. To je za nas gubitak vremena. Pravimo i slatku i kiselu zimnicu, koja se sve više traži. Moj muž je konstruisao mašinu koja u jednoj turi ispeče 20 kilograma paprike, oljušti je i opere. Ručno joj samo skidamo peteljku i prodajemo kao gotov proizvod. Pravimo turšiju, pet vrsti ajvara, kisele kornišone, rezane kisele krastavce sa mirođijom i belim lukom, kisele paprike, paprike u medu, punjenu somborku, cveklu – nabraja Jelena.

     

    zimnica
    Foto: zrenjaninski.com

     

    U teglama završe i dunje, kajsije i jagode iz bašte, kao i oblačinska višnja. Takođe, renda se i vakumira bundeva.

     

    – Naše proizvode, da li sveže ili prerađene, prodajemo u sezoni na štandovima sa bostanom, a preko zime na manifestacijama ili sve više preko interneta. Moj brat se bavi proizvodnjom suhomesnatih proizvoda, godišnje usoli i preradi 36 svinja od 300 kilograma. Sa tim proizvodima idemo na sve „ijade“ tokom zime, jer uz kobasice i slaninu odlično ide i naša kisela zimnica – ističe Jelena.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Majstori najbolje znaju – pravi materijal i alat pronađite u Ogrevu

     

    Poslednji proizvod koji su Stankovi počeli da proizvode su domaći kolači.

     

    – Sad probam da plasiram domaće starinske kolače. Dakle, ne ove što se iz praha naprave, nego one koji se mese. Pa u ponudi, zasad, imamo lenju pitu, bundevaru, breskvice, oblatne, kokos kocke, a biće toga još. Sad ću malo da oslušnem šta tržište kaže, pa ću tako prilagoditi i ponudu – kaže Jelena Stankov.

     

    kolači
    Foto: zrenjaninski.com

     

    Dodaje da nije lako, ali kad se nađu ljudi koji vole da rade i koji imaju zajedničku viziju, ambiciju i cilj, onda se sve može.

     

    – Moj suprug i ja imamo četvoro dece. Mislim da će imati šta da nauče od nas. Volimo selo, volimo poljoprivredu. Verujemo da na selu ima života i sve snage su nam udružene da to i dokažemo – završava Jelena Stankov iz Farkaždina.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Poljoprivreda