Uljana repica sve zastupljenija na vojvođanskim poljima – dobra je i za pčele
Sve zastupljenija kultura na vojvođanskim poljima – uljana repica, u fazi je precvetavanja i nalivanja zrna.
Kao i na druge kulture, visoke temperature, kad im vreme nije, uticale su i na uljanu repicu, pa su sve faze u razvoju biljke poranile u odnosu na prethodne godine.
– Ono što će obeležiti proizvodnju uljane repice je suša, koja praktično traje od setve, krajem avgusta prošle godine, i prati repicu do danas. Po svoj prilici, suša će je pratiti do žetve. To će usloviti da rod i ove godine bude prosečan – kaže za naš portal zrenjaninski poljoprivrednik Bojan Jovanović.
Uljana repica je sve zastupljenija kultura na vojvođanskim poljima, a razlog za to su klimatske promene, sve više sušnih godina i sve manje padavina.
– U pitanju je ozima kultura i poljoprivrednici se odlučuju na setvu uljane repice jer računaju da će biti više vlage bar u zimskim mesecima – ističe Jovanović.
On dodaje da je cena uljane repice u ovom trenutku – katastrofa.
– Na današnji dan, otkupna cena uljane repice je 43,5 dinara plus PDV. Bez 55 dinara nema zarade, ali nijedna kultura ne garantuje zaradu, a nešto se sejati mora – naglašava Jovanović.
Poljoprivrednici nisu zadovoljni ni potencijalnim rodom a ni cenom, ali ima neko ko je srećan u polju uljane repice. To su pčele.
– I ove godine imam pčele na uljanoj repici. Srećan sam i ja, a srećne su i one. Pčele su pomogle u oprašivanju što je dobro za rod repice, a repičina paša pčelinjim društvima je dobra da ojačaju, da steknu kondiciju i dobro se pripreme za bagremovu pašu, koja je pčelarima najvažnija – objašnjava Bojan Jovanović.
PROČITAJTE JOŠ: Prosečna cena poljoprivrednog zemljišta u okrugu u poslednje tri godine samo raste
Uljana repica se uglavnom izvozi i najtraženija je kako za proizvodnju jestivog ulja, tako i za proizvodnju biodizela. Često je nazivaju „biljkom 21. veka“.