• Paprika koju proizvodi Čila Tomić iz Lazareva našla put do mnogih kupaca

    Čila Tomić iz Lazareva, sela na teritoriji grada Zrenjanina, sa svojom porodicom pet godina se bavi povrtarstvom.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Paprika koju proizvodi Čila Tomić iz Lazareva našla put do mnogih kupaca
    Foto: Privatna arhiva

     

    Na porodičnom gazdinstvu je najzastupljenija paprika raznih sorti, a ove godine na otvorenom su Tomići posadili i kupus i oko dve hiljade strukova karfiola.

     

    – Kupus i karfiol sadimo pomalo, da vidimo kako će ići, a papriku smo posadili na otvorenom na jednom hektaru. Odlučili smo se za različite sorte paprike, jer smo videli da naše mušterije traže i crvenu i zelenu i baburu, pa želimo sve da im ponudimo – priča za portal zrenjaninski.com Čila Tomić.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Nedeljko Trivunović iz Banatskog Dvora uzgaja krave: Noću na radnom mestu, danju na imanju

     

    Svoje proizvode Tomići prodaju na pijacama i od kuće, a sada već mogu da kažu da imaju stalne mušterije.

     

    – Kvalitet mi je na prvom mestu. Za sve faze proizvodnje konsultujemo struku. Od analize zemljišta do upotrebe đubriva i zaštite. Ono što proizvedemo jedemo i mi, a istu robu iznesem i na pijacu. Naši kupci su nam jako važni i želimo da ih imamo i dogodine – ističe Čila.

     

    A kupci stižu maltene iz celog Banata. I kad kupuju papriku u džaku, Čila želi da dobiju onu koju bi sami izabrali na tezgi. To kupci cene i dolaze iz Krajišnika, Elemira, Ečke, Sečnja…

     

    paprika
    Foto: Privatna arhiva

     

    Berba paprike je u toku. Sada dospeva zelena, ima još crvene, a naša sagovornica ističe da kad pravi plan setve, gleda da stalno nešto dospeva, kako tezge ne bi bile prazne.

     

    – Najbolje je da imate proizvod što ranije, dok mu je cena dobra, ali i da ga imate u kontinuitetu. Tako radim sa paprikom, tako i sa kupusom i karfiolom. Ove godine smo prvu berbu paprike imali 9. jula, što nam je najranija berba ikada. Ovih dana smo počeli da sečemo kupus i karfiol, ali pomalo, da vidimo kako će ići. I nije loše za sada – naglašava Čila Tomić.

     

    Kako vodi računa o kupcima, ona isto tako brine i o radnicama koje pomažu u proizvodnji.

     

    – Zovem ih „moje žene“. Imamo stalnu grupu od 16 žena, koje gledamo kao deo proširene porodice. Radim zajedno sa njima. To su vredne žene, koje rade i po dva posla, a nikad vas ne iznevere i nama su dragocene. Važno je da imate pomoć na koju možete da računate u svako doba. Ipak, uglavnom je moja zadnja ruka. Takva sam, moram da se uverim u ono što će izaći na tezgu ili iz dvorišta – objašnjava Čila.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Veći iznos roditeljskog dodatka i paušala za nabavku opreme za dete

     

    Za kraj, Čila podvlači da je u povrtarstvu jako važno da se stalno uči.

     

    – Izuzetno je važna podrška struke, ali i da sami učite, ne samo iz iskustva, nego i iz literature. Stalno čitam, pratim novine, informišem se o onome što radim i to je jedan od recepata za uspeh – zaključuje povrtarka iz Lazareva Čila Tomić.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Poljoprivreda