Novi izborni predmet u poljoprivrednim školama: Đaci uče o klimatskim promenama
Učenici trećeg i četvrtog razreda srednjih poljoprivrednih škola u Srbiji imaće od septembra novi izborni predmet „Klimatske promene u poljoprivredi“. Ovaj predmet je osmišljen kako bi se mladi poljoprivrednici obučili o sve većem uticaju klimatskih promena na različite poljoprivredne oblasti i stekli znanja i veštine neophodne za razumevanje funkcionisanja sistema hrane, od proizvodnje, do […]
Učenici trećeg i četvrtog razreda srednjih poljoprivrednih škola u Srbiji imaće od septembra novi izborni predmet „Klimatske promene u poljoprivredi“.
Ovaj predmet je osmišljen kako bi se mladi poljoprivrednici obučili o sve većem uticaju klimatskih promena na različite poljoprivredne oblasti i stekli znanja i veštine neophodne za razumevanje funkcionisanja sistema hrane, od proizvodnje, do potrošnje.
Predmet objedinjuje mnoge poljoprivredne oblasti, kao što su stočarstvo, voćarstvo i ratarstvo, i to sve u kontekstu klimatskih promena, koje se u Srbiji dešavaju brže od globalnog proseka.
„Klimatske promene imaju sve veći uticaj na poljoprivrednu proizvodnju i stanovništvo u Srbiji. Rastuće temperature, promene u režimu padavina predstavljaju rizik za kvalitet hrane i čine prihode poljoprivrednika neizvesnijim. Za suočavanje sa ovim izazovima potrebni su znanje i praktične veštine o mogućim uticajima klimatskih promena na poljoprivredu. Oni će omogućiti da nove generacije primene održivije prakse, učine sektor otpornijim i inspirišu druge u svom okruženju“, navodi se u tekstu objavljenom na sajtu „EU za tebe“.
„Mladi istraživači Srbije“ predstavili novi predmet
Priručnik za novi izborni predmet „Klimatske promene u poljoprivredi“ će kroz praktične zadatke, primere i zanimljivosti pružiti učenicima širu sliku i bolje razumevanje uticaja klimatskih promena na sektor poljoprivrede. Učenici će se upoznati sa ključnim konceptima klimatskih promena, uticajem rastućih temperatura na poljoprivredu, kao i o mogućnostima prilagođavanja poljoprivrednih sistema na promenjene uslove. Učiće i o merama za smanjenje rizika od katastrofa i primeni praksi „klimatski pametne poljoprivede“.
Osim toga, đaci će imati priliku da se upuste u interaktivne diskusije, radionice i terenske posete demonstracionim poljima. One će im omogućiti praktično iskustvo i primenu stečenog znanja. Na taj način moći će lakše da prepoznaju potrebe biljaka i životinja u različitim uslovima, kao i da primenjuju odgovarajuće tehnike uzgoja, u cilju očuvanja biodiverziteta, zaštite zemljišta i boljeg upravljanja vodnim resursima u uslovima klimatskih promena.
Do sada su održane interaktivne radionice sa učenicima srednjih poljoprivrednih škola u Kraljevu i Zrenjaninu. U njima je udruženje „Mladi istraživači Srbije“ predstavilo novi predmet. Nastavak radionica sa učenicima je planiran za početak predstojeće školske godine u poljoprivrednim školama širom Srbije.
PROČITAJTE JOŠ: Za devet godina nenamenski potrošeno 214 miliona evra od zakupa državnih oranica
Uvođenje ovog predmeta u nastavni plan i program poljoprivrednih škola je deo šire inicijative za jačanje kapaciteta mladih poljoprivrednika u okviru projekta „Jačanje otpornosti sektora poljoprivrede na elementarne nepogode“. Projekat sprovodi Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije. Finansira ga Evropska unija.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.