KÖLTÉSZET NAPI PROGRAMOK
A költészet napján, április 11-én, minden évben irodalmi előadóestekkel…
A költészet napján, április 11-én, minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal, közös versmondásokkal, egyébb rendezvényekkel tisztelegnek a magyar líra előtt itt a határon túl is.
Hétfőn este a nagybecskereki Petőfi Magyar Művelődési Egyesületben egy rendhagyó műsort tartottak – a délután az óvodásoké és diákoké volt – a költészet napja alkalmából az óvodások a Kolibriből, valamint a Sonja Marinkovic Általános Iskola diákjai tartottak verses délutánt, majd este a Boldogasszony Iskolanővérek Leánykollégiuma növendékeinek műsorát élvezhette a közönség. A megzenésített verses est elején Lackó Inesz elszavalta Fehér Ferenc Apám citerája című versét Lackó Márta citerakiséretében, aki elmondta, hogy a kollégiumban gyakran énekelgetnek, zenélnek. Koncz Julianna nővér, a leánykollégium vezetője rövid ismertetőt tartott azokról a költőkről, akiknek megzenésített verseit előadták a lányok.
A műsorban közreműködött még Jenovay Lajos, szavaló, a Madách Amatőr szinház színésze, Tabacski Edit, a Művelődési Egyesület könyvtárosa pedig egy panót készített a legnevezetesebb magyar költőkről.
Muzslya
A muzslyai Petőfi Sándor MME versíró pályázatot hirdetett a magyar költészet napjára. Nagy Zsolt tanító volt a megálmodója a versíró pályázatnak, amelyre igen sikeresnek bizonyult: 80 vers érkezett be, 55 gyerek, fiatal tollából, akik 9 település 10 általános és két középiskoláját képviselték.
A zsűri szerepét Kovács László, helybeli költő, Jenovay Lajos, a Madách Amatőr Színház vezetője, és Albert Inesz, költészetet kedvelő fiatal vállalta.
A rendezvényt a Szabadkai Főkonzulátusról Gombár Szeréna konzul nyitotta meg, aki maga is három különdíjat adományozott, mégpedig a kishegyesi Major Lilinek, a muzslyai Márton Leonárdnak és a szentmihályi Horváth Angelinának.
Ezen kívül a Muzslai Petőfi Sándor MME-nek is volt egy különdíjasa, a muzslyai Hallai Leon, továbbá a zsűritől különdíjat kapott az erzsébetlaki Bálint Nóra, a zentai Pető Sára és a torontálvásárhelyi Balog Erzsébet. Egyenrangú első díjban részesítette a zsűri a lukácsfalvi Bakos Rékát, Sztojkó Ingridet és Hallai Glóriát Muzslyáról, továbbá díjat vihetett haza Kishegyesre Süli Babett, Major Lili és Paulyuk Jenifer, a szentmihályiak közül díjat kapott Horváth Angelina és Selymesi Laura, Magyarittabére is került egy díj, azt Víg Melánia érdemelte ki. A magyarcsernyeiek közül díjban részesült Bokor Noémi, Svarc Nikoletta, Oláh Dávid és Juhász Emil, valamint a középiskolások mezőnyében a nagybecskereki Lackó Adrián is elismerést kapott.
A költő is volt gyerek című esten egy hangfelvétel, interjú is elhangzott, a néhai Tóth Béla nénjével, Csonti Ilonával készült, aki öccsére emlékezett. Tóth Béla gyermekverseket is írt, és halála után adták ki a Ha a tenger önmagát megissza című verseskötetét. Az Atlantic együttes néhány Tóth Béla-verset is megzenésített, melyeket élőben adtak elő, közben közreműködtek a Petőfi Sándor MME diákszínjátszó csoportjának tagjai is.
(forrás: vajma.info)