• EMLÉKTÁBLA A NAGY HÁBORÚBAN ELESETTEKNEK

    Emléktáblát avattak szombaton este Muzslyán az első világháborúban elesett helybeli harcosok tiszteletére

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    EMLÉKTÁBLA A NAGY HÁBORÚBAN ELESETTEKNEK

    Emléktáblát avattak szombaton este Muzslyán az első világháborúban elesett helybeli harcosok tiszteletére. Az emléktáblát mr. Hallai Zoltán és családja állíttatta.

    muzlja

    Egyes adatok szerint, Muzslyáról mintegy 500 hadköteles embert vittek el annak idején az Első Világháborúba, legtöbbjüket az orosz, majd az olasz frontra. Az elmúlt száz, százkét évben azonban Muzslyán nem volt egy olyan hely, ahol a nagy háborúban elesett harcosok hozzátartozói mécsest tudtak volna gyújtani, vagy virágot, koszorút elhelyezni. Ezt most megtehetik az utódok, a  templom és az óvoda közötti emlékparkban ahol már áll Szent István szobra, illetve az 56-os események emléktáblája. Az új márványtáblát Kalapis Sztoján atya, szalézi szerzetes áldotta meg, Nagygergő József és Barta Mihály a falu két legidősebb polgára pedig leleplezte.

    – Ettől kezdve megadatott a lehetőség mindazoknak az utódoknak, akiknek elődei részt vettek az első világháborúban, hogy méltó módon tudnak a jövőben rájuk emlékezni – mondta Hallai Zoltán, történész az emléktábla felavatásán.

    Papp Patai Erzsébet, történelemtanár pedig a megbékélésre és emlékezésre utalt méltató beszédében:

    – Az ilyen megemlékezések, mint a mai, segíthetnek megérteni, hogy nincs az az ok, ideológia, vélt vagy valós sérelem, amelyre a háború, az erőszak lenne a válasz, hogy megértsük: a békének, együttműködésnek, toleranciának nincs alternatívája. Hogy a múltat nem feledve, de elfogadva kell tovább élni győztesnek és vesztesnek, hisz a győztesből lesz mindig a későbbi vesztes. Legyen ez az emléktábla a háború, a gyűlölet elleni tiltakozás szimbóluma, de egyben a béke, az elfogadás jelképe is, József Attila szavaival élve: „A harcot, melyet őseink vívták, békévé oldja az emlékezés“.

    Az emléktábla avató előtt szentmisét szolgáltattak az első világháború muzslyai áldozatainak emlékére, az azt követő ünnepi műsorban pedig a Petőfi Sándor MME vegyes kórusa és citerazenekara alkalmi dalokat adott elő, Sziveri Emese szavalattal gazdagította a programot. A megemlékezésen koszorút helyezett el az emléktáblánál Hallai Zoltán családja és a helyi közösség nevében, továbbá a helybeli nyugdíjasok egyesületének tagjai és a jelenlevő polgárok nevében is elhelyezték a kegyelet virágait.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Magyar oldal

    KARÁCSONY 2017: LEGYÜNK NYITOTTAK AZ ADAKOZÁSRA!

    Rendhagyó karácsony elé nézünk: lehet, hogy a 90-es évek háborús esztendőit nem számítva az idén jön majd legtöbb elköltözött testvérünk haza, hogy itthon ünnepeljen.   […]

    PÜNKÖSDIG ÁLL A MÁJUSFA

    A muzslyai hagyományápolók néhány évvel ezelőtt újították fel a régi szokást, hogy májusfát állítanak a május elsejei ünnepekre, s azt pünkösdkor bontják le.   A […]

    MÁRCIUS 15.

    A lukácsfalvi vasárnap délutáni koszorúzási ünnepséggel megkezdődött a megemlékezések sora március 15-e, az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc 169. évfordulója […]

    SIKERES KIÁLLÍTÁS

    Az elmúlt hétvégén több helységből, több mint 90  galambász és díszbaromfi tenyésztő mutatkozott be a magyarszentmihályi József Attila kultúrház nagytermében. A Strasser […]