35. ITTABEI TÉLI TALÁLKOZÓK
Magyarittabén január utolsó hétvégéjén kezdődött és másfél hónapig fog tartani a 35. Téli találkozók művelődési rendezvénysorozat
Magyarittabén január utolsó hétvégéjén kezdődött és másfél hónapig fog tartani a 35. Téli találkozók művelődési rendezvénysorozat. Az alig 1300 lakosú bánáti falu életében ez az év legfontosabb eseménye.
Valójában negyven évvel ezelőtt Deák Ferenc írónak, a falu szülöttjének a kezdeményezésére szervezték meg az első Téli találkozókat. A kilencvenes években, a háborús időszakokban volt néhány év kihagyás, így a 35. eseménysorozatot jegyzik a faluban.
A Téli találkozók megnyitó műsorban a helyi Búzavirág Hagyományápoló Egyesület tagjain kívül felléptek a muzslyai, a szerbittabéi, az erzsébetlaki és a toráki néptáncosok. Petes Béla, tanácselnök szerint, mindig is arra törekedtek, hogy a megnyitón a többnemzetiségű közösséget mutassák be – ezúttal is a környező, más nemzetiségű falvak műkedvelőit hívták meg. Az anyagi és szervezési gondok ellenére mindent megtesznek annak érdekében, hogy minél színesebbé tegyék a rendezvénysorozatot.
Az idei Téli Találkozók legfontosabb eseménye március 15-én lesz, amikor felavatják az új Kossuth-szobrot, amely a tavaly eltűnt, 111 éves emlékmű helyére kerül majd. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy maga a Kossuth-szobornak a több mint egy évszázaddal ezelőtti fölállítása is azt bizonyítja, hogy egy nagyon előrelátó, nemzetben gondolkodó közösség a magyarittabéi. Mint mondta, a most kezdődő rendezvénysorozat is, a Kossuth-szobornak az újraállítása is azt üzeni valamennyiünknek, hogy van esély itt a bánsági tájon, s ennek az esélynek a lehetőségét a Nemzeti Tanácsnak is meg kell teremtenie.
A 35. Ittabei Téli találkozók megnyitó műsorát megelőzően egy kiállítás nyílt meg a művelődési otthon előcsarnokában, amelyen a begaszentgyörgyi művésztelep munkáit, illetve egy fiatal helybeli fotós, Deák Diana fényképeit is láthatta a közönség. Az előcsarnokot Erdős József kosárfonó munkái is díszítették, a szorgos, magyarittabéi asszonyok pedig a hagyományos fonottkaláccsal és különféle süteménnyel kínálgatták a vendégsereget. A következő másfél hónapban bálokat szerveznek, színdarabok és mezőgazdasági szakelőadások lesznek. A rendezvénysorozat a helybeli Búzavirág Hagyományápoló Egyesület estjével zárul. A gyér érdeklődés miatt az idén sem szervezik meg a maszkajárást, de a farsangi bálat február 6-án tartják meg.