Ljubomir Živkov dobitnik književne nagrade „Stevan Sremac“ za roman „Farkaždin“
Lepo banatsko selo Farkaždin, koje se nalazi na teritoriji grada Zrenjanina, prvo je stavljeno u korice, a sada je i nagrađeno.
Žiri u sastavu Vladislava Gordić Petković, Stana Dinić Skočajić i Mihajlo Pantić jednoglasno je doneo odluku da se književna nagrada „Stevan Sremac“ dodeli Ljubomiru Živkovu za roman „Farkaždin“ u izdanju beogradske Lagune.
Nagrada „Stevan Sremac“, za najbolju knjigu proze objavljenu na srpskom jeziku tokom prethodne godine, prerasla je u jednu od najuglednijih srpskih književnih nagrada. U pitanju je zvanično priznanje Grada Niša koje se svečano uručuje u Gradskoj kući, a tehnička realizacija tog događaja poverena je Niškom kulturnom centru.
PROČITAJTE JOŠ: Muška vokalna grupa „Panonika“ imala uspešan nastup u Bosni i Hercegovini
U opisu romana stoji da je „Farkaždin“, čiji je autor Ljubomir Živkov, knjiga koja ubedljivo pokazuje kako se od novinara postaje pisac.
Pisac ove duhovite i na mahove setne knjige kao kroz pukotinu napravljenu u zaboravu plete i raspreda žive slike svog zavičaja, sve one razgovore, godišnja doba, mobe, kosidbe, svinjokolje, snegove, a pre svega ljude, među kojima je većina odavno između Jamura i Selišta, gde je seosko groblje.
„Farkaždin“ je mozaik, zamišljen možda da bude crno-beli, kao žurnal koji je prethodio svakom filmu u lokalnom bioskopu Omladinac, jednom od rodnih mesta autorove poetike, ali se po njegovim rečima taj mozaik sam od sebe bojadisao: na njegovoj pozadini vide se i plavetnilo letnjeg neba, i zelenkasta voda Tamiša, i paradajz koji se u bašti crveni kao što bulke poziraju ispred polja žita, kroz proreze na kotarkama probija se zlatna boja kukuruza – i čitalac će se vratiti, ako je bivao u Banatu, jeziku sela i govoru paora, uživaće u šalama koje Banaćani najčešće prave na svoj račun, jer kad se smeješ sebi, nema ko da se ljuti…
Žiri književne nagrade „Stevan Sremac“ u obrazloženju odluke navodi da u autofikcijskoj knjizi zapisa i sećanja pod naslovom „Farkaždin“ Ljubomir Živkov rekreira svet detinjstva i životne radosti nepomućene razočaranjima koja pristignu sa odrastanjem i zrelošću.
„Šeretski i ironično, sentimentalno i nostalgično, ali ne i sa ravnodušne distance, Ljubomir Živkov kao tematsko-motivski ‘naslednik’ Sremčeve proze na duhovit način demontira misterije i svog rodnog mesta i banatskog mentaliteta. Detinjstvo i odrastanje su životno doba kada se suočimo sa stvarima i pojavama koji deluju čudesno i bezmalo nezamislivo; kasnije fantazija stvarnosti postepeno postane razumljiva i predvidljiva“, naveo je žiri.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Dodaje se da se slika o svetu koju ima pripovedač tek suočen s prvim znanjima o životu može meriti sa najvećim svetskim čudima.
„U zadivljenom i ushićenom dečjem pogledu se kao u Markesovoj prozi mešaju fenomeni prirode, iskustva i tehnologije: u tom svetu ‘novo vedro sijalo se lepše od srebra’, jedan sedmogodišnjak već je video ‘barem jednog rođaka u mrtvačkom kovčegu’, a najveći iskorak iz svakodnevice je odlazak u svatove. ‘Farkaždin’ je knjiga napisana iskusnom rukom i vedrim duhom koji je kontrastno i katarzično postavljen naspram svih iskušenja i iskustava koje čine život“, piše u obrazloženju.