ŠTETOČINA NAPADA ŠIMŠIR, ČAK I NA GROBLJIMA!
ZRENJANIN – Mnogi Zrenjaninci žale se da im ove godine naglo propada šimšir, odnosno živa ograda, kako se kolokvijalno zove. O čemu se radi i kako sačuvati šimšir, pitali smo Dušana Živkova, diplomiranog inženjera poljoprivrede, smer zaštita bilja, zaposlenog u Rasadniku zrenjaninskog Javnog komunalnog preduzeća „Čistoća i zelenilo“. – Reč je o šimširovom […]
ZRENJANIN – Mnogi Zrenjaninci žale se da im ove godine naglo propada šimšir, odnosno živa ograda, kako se kolokvijalno zove. O čemu se radi i kako sačuvati šimšir, pitali smo Dušana Živkova, diplomiranog inženjera poljoprivrede, smer zaštita bilja, zaposlenog u Rasadniku zrenjaninskog Javnog komunalnog preduzeća „Čistoća i zelenilo“.
– Reč je o šimširovom plamencu, štetočini koja napada šimšir i božikovinu. Ova štetočina stigla je u Srbiju pre 2,5 godine i, ako se ne reaguje na vreme, pravi ogromnu štetu. U pitanju je izuzetno agresivna, proždrljiva štetočina, leptir, koji polaže jaja, i onda dalje prolazi kroz sve faze – larve, gusenice… Useli se u unutrašnjost šimšira, pa se ne primeti lako, a vrlo često kad se primeti može da bude i kasno – objašnjava Živkov za portal zrenjaninski.com.
Savet je da pregledate svoju živu ogradu na dve, tri nedelje. Ako uočite paučinu, odmah je uklonite mehanički, rukom ili metlom, grabuljama, a onda primenite tretman insekticidom. Nekad ne uspe iz prvog puta, pa se tretman mora ponoviti.
– Zalivajte šimšir, najbolje odstojalom vodom, ali ako je nemate, može i iz vodovoda, uveče. Tako dajete snagu biljci da se oporavi. I kontrolišite živu ogradu, jer gusenica prvo pojede lišće, a kad ga pojede, pređe na koru mladih grančica i praktično uništi biljku – naglašava Živkov.
Radnici „Čistoće i zelenila“ bore se sa šimširovim plamencem na svim zrenjaninskim grobljima.
– Uradili smo jedan tretman pre nekoliko nedelja, a mislim da ćemo morati još jedan. Da nismo intervenisali, groblja bi ostala potpuno bez šimšira – kaže Živkov.