Revolucionar dobio ulicu u Zrenjaninu, ali je na tabli pogrešno napisano njegovo prezime
Koliko znamo o ljudima po kojima ulice u našem gradu nose imena? O nekima znamo sve ili ponešto, o nekima maltene ništa.
Ulica Veselina Čebzanina nalazi se u naselju Gradnulica u Zrenjaninu. O čoveku čije ime nosi ova ulica u javnosti se zna vrlo malo.
I ne samo to. U pojedinim informacijama prezime ovog revolucionara i borca protiv fašizma piše se pogrešno. Prezime je pogrešno napisano i na tabli sa imenom ulice. Piše ulica Veselina Čevzanina umesto ulica Veselina Čebzanina. I tako, pogrešno, stoji decenijama.
PROČITAJTE JOŠ: Profesorka Senka Jankov dobila spor protiv Zrenjaninske gimnazije
Pa ko je bio Veselin Čebzanin?
Odgovor smo potražili u Narodnom muzeju Zrenjanin, a da nam odgovori, istoričaru Aleksandru Radlovačkom pomogla je publikacija našeg pokojnog sugrađanina Petra Subića „Nazivi ulica grada Zrenjanina“.
O Veselinu Čebzaninu, revolucionaru koji je pao kao žrtva fašističkog terora, Petar Subić piše:
Veselin Čebzanin je rođen 1923. godine, u porodici železničkog radnika. Završio je građansku školu i pohađao železničko-industrijsku školu u Petrovgradu. Već kao đak te škole postao je član Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ).
PROČITAJTE JOŠ: Nakon pisanja portala zrenjaninski.com radnici izašli na teren da saniraju štetu
Ratna i ustanička 1941. godina zatekla ga je na položaju člana Mesnog odbora SKOJ-a i sekretara SKOJ-a na Gradnulici. Prvi put je uhapšen krajem avgusta, a drugi put u oktobru 1941. godine.
Streljan je u januaru 1942. u Novom Miloševu.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
A šta je sa Tomom Ro(k)sandićem?
Грешка је настала приликом уписа слова В односно Б , текстописац побркао када је са ћирилице преводио на латиницу.
Чевзанин не стоји само на табли, већ и у званичним документима.
Greška je i u tekstu – nije bio rođen u porodici železničkog radnika, već je sam bio železnički radnik. Njegov otac, a moj čukundeda, Miloš je bio zemljoradnik. Izostavljen je i bitan detalj – bio je učesnik one akcije miniranja Željezničkog mosta, kada su se digli na ustanak prvi u budućoj NR Srbiji, međutim to nikada nije priznato za Dan ustanka naroda Srbije – jer su se digli, a da Partija još nije bila pozvala na ustanak! Hvala za tekst o tabli sa nazivom ulice, već više od decenije ukazujem na to, ali………..
Partija i nije mogla pozvati na ustanak, u to vreme, jer nije ni postojala u organizovanom smislu, niti su imali kadar pošto su komunističke organizovanja bilo Zakonom zabranjene kao terorističke.