Od smrče stare više decenija, koja se nalazila ispred Gradske kuće, ostao je samo panj
Od smrče stare više decenija, koja se nalazila ispred Gradske kuće u Zrenjaninu, ostao je samo panj. Neće ni panj još dugo svedočiti da je na tom mestu nekada raslo drvo. Prema onome što je portal zrenjaninski.com saznao u Ustanovi „Rezervati prirode“, koja se stara o Spomeniku prirode „Županijski park“, kom je pripadala i […]
Od smrče stare više decenija, koja se nalazila ispred Gradske kuće u Zrenjaninu, ostao je samo panj. Neće ni panj još dugo svedočiti da je na tom mestu nekada raslo drvo.
Prema onome što je portal zrenjaninski.com saznao u Ustanovi „Rezervati prirode“, koja se stara o Spomeniku prirode „Županijski park“, kom je pripadala i smrča, uskoro se planira iveranje panja.
Mira Dronjak, rukovodilac Odeljenja zaštite i održivog razvoja u „Rezervatima prirode“, u kratkom pisanom odgovoru na naše pitanje šta se dogodilo i zašto je smrča posečena, napisala je da je bila suva i da je pretila opasnost da se usled vetra sruši.
Smrča, koja je posečena pre nekoliko nedelja, bila je bolesna godinama. Da li joj je bilo spasa i da li je pokušano njeno lečenje – ne znamo, a očigledno nećemo ni saznati.
Tek, na mestu smrče koja, istina, nije mogla u lepoti da se takmiči sa susednom tisom, ostali su panj i – praznina. Da li će se ta praznina popuniti nekom sadnicom, ni to nismo saznali od staraoca.
Tisa i smrča pripadaju Spomeniku prirode „Županijski park“
Tisa stara više od jednog veka i posečena smrča pripadaju Spomeniku prirode „Županijski park“ na kom je ustanovljen režim zaštite drugog stepena.
U odluci kojom je Županijski park stavljen pod zaštitu kao spomenik prirode piše da to podrazumeva i redovne i povremene mere održavanja parka u skladu s pravilima hortikulturnog uređenja kao što su: stalno praćenje stanja biljnog fonda parka i zaštita biljaka od bolesti i štetočina, uklanjanje suvih grana, samoniklog podrasta invazivnih vrsta i korova, praćenje kvaliteta zemljišta i regulisanje optimalnog sadržaja mineralnih i organskih materija u zemljištu, kao i folijarno prihranjivanje biljaka, oblikovanje šimšira, sadnja sezonskog cveća, sakupljanje lišća u jesen, košenje travnjaka, zalivanje, održavanje staza, sanitarna seča suvih stabala, primena drvne hirurgije kod vrednih starih stabala ukoliko budu oštećena vetrolomom, snegolomom ili na drugi način, sanacija i izmena dotrajalih delova vrtno-arhitektonskih elemenata i slično.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Kakvo je danas stanje u ovom spomeniku prirode i ima li još drveća kom preti seča – nema informacija.
Od vremena kada je formirana zelena površina ispred Gradske kuće, njen izgled se nekoliko puta menjao. Prvih decenija na tom mestu je bilo nekoliko stabala tise. Vremenom su one nestajale, sađeno je neko drugo drveće, da bi danas od svega toga ostala tisa iz 1890. godine.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.
SVAKI KOMENTAR JE SUVIŠAN…….