Begej i dalje zagađen: Izgradnja postrojenja nije počela ni dve godine nakon dobijanja dozvola
Kako ni posle dve godine nije počela izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Zrenjaninu, „Begej Water“ doo iz Beograda, preduzeće koje je zaduženo za njega, podnelo je Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine zahtev da odluči da li je potrebno ažurirati Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu ovog projekta.
Naime, pre dve godine „Begej Water“ je dobio saglasnost na pomenutu studiju, a na osnovu nje i građevinsku dozvolu.
Preduzeće je bilo dužno da u roku od dve godine od davanja saglasnosti počne sa izgradnjom postrojenja.
Kako se to nije dogodilo, „Begej Water“ je podneo zahtev za odlučivanje o tome da li je potrebno ažuriranje postojeće studije.
U podnetom zahtevu, „Begej Water“ navodi da ažuriranje nije potrebno, jer se u proteklom periodu u dokumentaciji ništa nije menjalo.
Nisu izmenjeni ni tehnologija, kapacitet, oprema niti bilo šta drugo što se nalazi u postojećoj studiji. Dodaje se i da se izgradnja postrojenja planira u skladu sa postojećom građevinskom dozvolom.
Pokrajinski sekretarijat odlučiće o ovom zahtevu u zakonskom roku, ali ostaje pitanje – šta se dogodilo u minule dve godine jer od postrojenja trenutno nema ništa.
I dalje se neprečišćene otpadne vode iz domaćinstava, javnog sektora i industrije ulivaju u Begej i Aleksandrovački kanal.
Industrijska postrojenja, koja su locirana na severu i na Bagljašu, ispuštaju svoje otpadne vode ili u gradske kolektore ili u reku Begej. Industrijska postrojenja na jugu ispuštaju svoje otpadne vode ili u reku Begej ili u Aleksandrovački kanal koji teče duž reke Begej.
Industrijske otpadne vode se ispuštaju u Aleksandrovački kanal, tako da je on značajno opterećen organskim materijama i teškim metalima.
S obzirom na to da predstavlja glavni recipijent industrijskih otpadnih voda, kanal je teško zagađen, piše u postojećoj studiji.
PROČITAJTE JOŠ: Koncentracija čađi u vazduhu tokom pojedinih dana jula negde bila veća od dozvoljene
Aleksandrovački kanal glavni je izvor stalne ekološke degradacije reke Begej. Industrijski ispusti su spustili nivo kvaliteta vode na treću ili četvrtu kategoriju, što znači – loše stanje.
Takođe, u sedimentu kanala i reke su prisutne značajne količine teških metala, piše u postojećoj studiji.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
I? Nikom ništa.