• Auto-put Beograd – Zrenjanin jedan od najskupljih infrastrukturnih projekata u Srbiji

    Vlada Republike Srbije je objavila „Revidiranu fiskalnu strategiju za 2025. sa projekcijama za 2026. i 2027. godinu“.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Auto-put Beograd – Zrenjanin jedan od najskupljih infrastrukturnih projekata u Srbiji
    Foto: Pixabay

     

    U ovom dokumentu prvi put su navedene cene svih državnih prioritetnih infrastrukturnih projekata skupljih od 20 miliona evra.

     

    Reč je o 56 projekata čija je ukupna vrednost čak 2,4 biliona dinara, a u planu je da budu završeni do 2027. godine.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Oglašena prodaja nepokretnosti u Hercegovačkoj ulici u Zrenjaninu

     

    Na ovom spisku našla su se i dva projekta koja će biti realizovana na teritoriji Srednjobanatskog okruga.

     

    Jedan od najskupljih projekata, koji će koštati više nego EXPO u Beogradu, jeste izgradnja auto-puta Beograd – Zrenjanin, čija je vrednost 187,6 milijardi dinara.

     

    Podsetimo, Fiskalni savet Republike Srbije je svojevremeno konstatovao da, premda je naknadno povećanje cene radova hronični problem u našoj zemlji, postoje indicije da se situacija pogoršava u slučaju najnovijih deonica auto-puteva.

     

    Kako je istaknuto, izgradnja putne infrastrukture u Srbiji finansira se gotovo isključivo iz kredita, a ni u jednom od više primera nema relevantnog objašnjenja zbog čega radovi kasne, a njihova cena se drastično povećava.

     

    U analizi pod nazivom „Politika javnih investicija u Srbiji“, Fiskalni savet je kao jedan od drastičnih primera naveo upravo vrednost investicije u auto-put Beograd – Zrenjanin – Novi Sad, koja je u Memorandumu iz 2020. bila procenjena na 600 miliona evra, dok se prema novim budžetskim planovima predviđa zaduživanje države do iznosa od čak 1,7 milijardi evra. Više o tome možete PROČITATI OVDE.

     

    Drugi projekat u srednjem Banatu koji se našao u dokumentu Vlade Republike Srbije je unapređenje uslova za prevođenje brodova u okviru brane na Tisi kod Novog Bečeja. Procenjena ukupna vrednost ovog projekta je blizu 9,6 milijardi dinara.

     

    Vlada Republike Srbije je, inače, „Revidiranu fiskalnu strategiju za 2025. sa projekcijama za 2026. i 2027. godinu“ objavila nakon pritisaka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

     

    Jedna od glavnih poruka delegacije MMF-a srpskoj vlasti u martu ove godine bila je da poveća transparentnost investicija i potpuno operacionalizuje okvir za upravljanje javnim investicijama kako bi podigla njihov kvalitet.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Siniša Mali: Veće penzije i plate u javnom sektoru, prosečna plata iznad 900 evra

     

    MMF je primetio da razvojni plan „Skok u budućnost – Srbija 2027“ obuhvata velike javne infrastrukturne investicije narednih godina, ali i napomenuo da je od „kritične važnosti oprezno fiskalno upravljanje i srednjeročno investiciono planiranje“.

     

    Upozorio je, takođe, srpsku vladu da treba da odredi prioritete za investicije, uzimajući u obzir cenu projekata, koristi od njih i šire makroekonomske implikacije.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 6

    1. Koliko krade i koliko novca baca sebi u džep , a na grbaču nas gradjana ova sekta, to je neshvatljivo ljudskom umu !

    2. Neverovatno! Put dužine 70 km koji ide kroz ravnicu, bez I jednog tunela, bez I jednog mosta će stajati preko 24 miliona evra po kilometru. Braćo Srbi, jesmo li mi totalno ludi ili se ovde radi o neviđeno pljački državnih para?

    3. Biće tu barem deset mostova i dvadesetak tunela,a tek kružni tokovi…Da li da se smejem ili da plačem???

    4. Od Pozarevca do Golupca napravili katastrofu, okolna mesta do svojih njiva ima da se voze i placu. Ova sekta je strasna

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Grad