Stečajna masa „Banat semena“: „Gradskoj toplani“ 14 dinara, stečajnom upravniku 11 miliona
Pretposlednjeg dana prošle godine Privredni sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim je zaključen stečajni postupak nad stečajnom masom semenarske kompanije „Banat seme“.
Istim rešenjem, Agenciji za privredne registre je naloženo da izbriše stečajnu masu semenarske kompanije „Banat seme“ iz registra stečajnih masa.
Odobrena je završna deoba deobne mase u ukupnom iznosu od 11,6 miliona dinara, tako što su namireni poveroci trećeg isplatnog reda, a svaki od njih je dobio 1,72 odsto od utvrđenih potraživanja.
PROČITAJTE JOŠ: Meksikanci preuzimaju kompaniju koja je prisutna u Zrenjaninu duže od decenije
Iznosi koji su isplaćeni poveriocima kreću se od 12,78 dinara, koliko je dobila PKB korporacija, i 14,06 dinara, koliko je dobilo JKP „Gradska toplana“ iz Zrenjanina, do 4,2 miliona, koliko je pripalo OTP banci.
Stečajni postupak u zrenjaninskoj semenarskoj kompaniji otvoren je u novembru 2011. godine, na predlog Razvojne banke Vojvodine.
„Banat seme“ je početkom 2013. godine, kao pravno lice, prodato sremskomitrovačkoj firmi „Agrium“ po ceni od 155 miliona dinara, iako je početna cena iznosila 533 miliona dinara. Tada je i okončan stečaj u „Banat semenu“, a postupak je nastavljen samo nad stečajnom masom.
Kako je navedeno u rešenju Privrednog suda, u pitanju je bio složen proces, pa je stečajni upravnik za to i dodatno nagrađen.
PROČITAJTE JOŠ: Šta je osteoporoza i kako nastaje: Proverite da li ste pod rizikom od ove bolesti
Određena je konačna nagrada za rad stečajnog upravnika Dragana Božića u iznosu od 10.534.879 dinara, kao i 600.000 dinara za period dok je bio privremeni stečajni upravnik.
Ukupni troškovi stečajnog upravnika bili su 3,1 milion dinara.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Ja lopova mamu vam jebem
Voleo bi videti spisak tih istih troškova!!!
Jazavac pred nezavisnim sudom je uvek aktuelna tragikomedija: lica i dogadjaji su razliciti,ali uloge se ne menjaju!
Trebalo bi da kad već pišete o nečem uradite pravu analizu toga. Ovaj stečajni postupak je trajao više od 13 godina, što znači oko 157 meseci. Trajanje stečajnog postupka zavisi od rešavanja sudskih sporova. Za to vreme stečajni upravnik je radio ogroman posao bio odgovoran za sve i svašta. Kad iznos konačne nagrade (koja u stvari nije nagrada nego naknda za rad-loš prevod stranih zakona) podelite sa 157 meseci dobijete 67.101,14 dinara mesečno i to je bruto zarada iz koje stečajni upravnik treba da plati sam svoje poreze i doprinose. Zakonom je propisano da stećajni upravnik mora da bude preduzetnik pa zbog toga ima niz troškova a mora da plaća i knjigovođu i predaje završne račune itd. Prema tome kad stečajni upravnik plati poreze i doprinose ostane mu oko 47.641,81 dinara neto zarade iz koje mora da pokrije sve druge troškove koje ima po zakonu.
Molim Vas saberite vi vašu BRUTO zaradu za 13 godina pa vidite koliko ona iznosi. Nakon toga procenite da li stečajni upravnik mnogo zarađuje. Osim toga naknada nagrade (naknade za rda) je striktno propisana pravilnikom tako da niko ovde ni po tom osnovu nije lopov, već obavlja svoj veoma odgovoran posao za vrlo malu zaradu. Na kraju da kažem nije on to sada odjednom isplatio već je isplaćivao preliminarno po odobrenju suda mesečno ali se samo u završnom Rešenju konstatuje kompletna raspodela stečajne mase pa samim time i isplata stečajnom upravniku za ceo period stečajnog postupka.