• U Vojvodini potvrđeno 15 slučajeva groznice Zapadnog Nila, obolelih ima i u našem okrugu

    Prema podacima dobijenim epidemiološkim nadzorom, na teritoriji Vojvodine, zaključno sa 4. septembrom, registrovano je 15 potvrđenih i tri verovatna slučaja groznice zapadnog Nila, saopštio je Institut za javno zdravlje Vojvodine.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    U Vojvodini potvrđeno 15 slučajeva groznice Zapadnog Nila, obolelih ima i u našem okrugu
    Foto: Pixabay

     

    Slučajevi groznice Zapadnog Nila su registrovani na teritoriji Južnobanatskog, Severnobačkog, Severnobanatskog, Srednjobanatskog, Zapadnobačkog i Južnobačkog okruga.

     

    Prosečan uzrast obolelih je 64 godine. Svi potvrđeni slučajevi imaju pridružene komorbiditete, boluju od neuroinvazivnih formi bolesti (upala mozga i moždanica) i nalaze se na bolničkom lečenju.

     

    Groznica Zapadnog Nila se na našem podneblju registruje u periodu od juna do novembra. Period od uboda inficiranog komarca do pojave bolesti traje od 2 do 14 dana.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Šta je najvažnije učiniti u bolnim trenucima?

     

    U najvećem broju slučajeva (70 – 80 odsto) inficirana osoba nema nikakvih simptoma ni znakova bolesti. Kod oko 20 odsto inficiranih javlja se blaga bolest, slična gripu, uz povišenu telesnu temperaturu, glavobolju, malaksalost, slabost, bolove u zglobovima i mišićima, koja prolazi bez posledica nakon pet do sedam dana. Mogu se javiti i osip na trupu i ekstremitetima, uvećanje limfnih žlezda i proliv.

     

    Mali procenat (manje od jedan odsto) inficiranih osoba razvija tešku formu bolesti, koja se može manifestovati kao upala mozga ili moždanica.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Sve više zahteva za smenu pomoćnice gradonačenika zbog incidenta u bioskopu

     

    Simptomi upale mozga ili moždanica su intenzivna glavobolja, ukočen vrat, pospanost, dezorijentisanost, koma, tremor, nevoljni grčevi, slabost mišića i paraliza. Upale mozga i moždanica se češće javljaju kod osoba najstarije životne dobi, kao i kod osoba s oslabljenim imunitetom i hroničnim poremećajima zdravlja.

     

    Ukoliko se jave simptomi bolesti potrebno je javiti se svom lekaru. Konačnu dijagnozu bolesti postavlja specijalista infektolog nadležne bolnice na osnovu kliničke slike i laboratorijskog testiranja uzoraka pacijenata. Teške, neuroinvazivne forme bolesti zahtevaju bolničko lečenje, saopštio je Institut za javno zdravlje Vojvodine.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Vojvodina