Treba li da se zabrinemo: Ovako su učenici odgovarali na pitanja o svom rizičnom ponašanju
Cigarete je bar jednom tokom života pušilo 15,1 odsto učenika, pri čemu učestalost pušenja raste sa uzrastom, pokazuju rezultati istraživanja koje je objavio Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
Institut „Batut“ je obelodanio rezultate istraživanja ponašanja u vezi sa zdravljem dece školskog uzrasta u Republici Srbiji 2022. godine. Informativni portal zrenjaninski.com će narednih dana objaviti nekoliko tekstova o ključnim rezultatima ovog istraživanja, podeljenim u nekoliko segmenata.
Kada je reč o rizičnom ponašanju, rezultati istraživanja pokazuju da dečaci u petom i sedmom razredu osnovne škole češće probaju da puše u poređenju sa devojčicama, dok je učestalost pušenja bar jednom u toku života u prvom razredu srednje škole veća među devojčicama.
U poređenju sa 2018. godinom, među učenicima petog i sedmog razreda osnovne škole povećan je procenat onih koji su probali cigarete, dok je među učenicima prvih razreda srednjih škola ovaj procenat smanjen.
Svaki peti učenik prvog razreda srednje škole spada u korisnike elektronskih cigareta, koje su podjednako popularne među dečacima i devojčicama.
U Srbiji je 12,8 odsto učenika petog i sedmog razreda osnovne škole i prvog razreda srednje škole probalo da puši nargile, a 6,4 odsto zagrevane duvanske proizvode. Snus i/ili nikotinske vrećice je u Srbiji probalo 4,9 odsto učenika.
Skoro svaki drugi učenik je probao alkohol, sa najvećim procentom među dečacima prvog razreda srednje škole. Tokom 30 dana koji su prethodili istraživanju trećina učenika je pila. Veći je procenat devojčica u petom i sedmom razredu osnovne škole koje su pile u prethodnih 30 dana u odnosu na 2018. godinu.
U 2022. godini 19,3 odsto učenika je bilo pijano bar jednom tokom života, a 10,7 odsto u prethodnih 30 dana.
Kanabis je probalo 7,8 odsto učenika prvog razreda srednje škole, sa većom učestalošću među dečacima u poređenju sa devojčicama.
Ikada tokom života kockalo se 19,7 odsto učenika prvog razreda srednje škole, a u prethodnih 12 meseci 15,3 odsto sa većom učestalošću među dečacima u poređenju sa devojčicama. Među učenicima koji su se kockali u prethodnih 12 meseci, prema rezultatima skrining testa, 7,6 odsto njih pokazuje znake problematičnog kockanja, što je veći procenat u poređenju sa 2018. godinom (5,7 odsto).
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Međunarodno istraživanje o ponašanju u vezi sa zdravljem dece školskog uzrasta je jedinstvena međunarodna studija koja se periodično, svake četvrte godine, realizuje u velikom broju zemalja Evropskog regiona Svetske zdravstvene organizacije i u Severnoj Americi.
Ovo je treće istraživanje sprovedeno u Srbiji u 101 osnovnoj i srednjoj školi u drugom polugodištu školske 2021/2022. godine.
U istraživanju je učestvovalo 198 odeljenja petog i sedmog razreda osnovnih škola i prvog razreda srednjih škola, a anketirana su 3.962 učenika (49,5 odsto dečaka i 50,5 odsto devojčica). Učenici su dobrovoljno i anonimno popunjavali upitnik.
Pročitajte još:
Devojčice značajno više nego dečaci svakodnevno peru zube češće od jednom dnevno
Kod dečaka se uočava značajan porast prekomerne težine i gojaznosti
Skoro dve trećine učenika oseća opterećenje školskim obavezama