• Stručnjaci upozoravaju: Svaka četvrta odrasla osoba će doživeti moždani udar

    Svetska organizacija za moždani udar upozorava da će svaka četvrta odrasla osoba doživeti moždani udar tokom svog života. Zato zvanični Svetski dan borbe protiv moždanog udara, 29. oktobar, ima za cilj da podigne svest o toj bolesti širom sveta.   PROČITAJTE JOŠ: Dodatno umanjenje računa za struju, gas i grejanje za ove grupe stanovnika   „Čovek […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Stručnjaci upozoravaju: Svaka četvrta odrasla osoba će doživeti moždani udar

    Svetska organizacija za moždani udar upozorava da će svaka četvrta odrasla osoba doživeti moždani udar tokom svog života. Zato zvanični Svetski dan borbe protiv moždanog udara, 29. oktobar, ima za cilj da podigne svest o toj bolesti širom sveta.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Dodatno umanjenje računa za struju, gas i grejanje za ove grupe stanovnika

     

    „Čovek može da se oporavi od moždanog udara, ali oni koji se ne oporave ili pate od jednog ili više invaliditeta, u najgorem slučaju umiru. Svetski dan borbe protiv moždanog udara jača ideju da se moždani udar može sprečiti. Jedna od najboljih stvari koje možemo da uradimo da smanjimo šanse da dobijemo moždani udar je da postanemo fizički aktivni. Redovno vežbanje i pravilna ishrana i redovno uzimanje vode, pomoći će nam da ne budemo deo statistike jedan prema četiri. Moždani udar je uzrok broj jedan invaliditeta“, saopštio je Institut za javno zdravlje Vojvodine.

     

    Većina moždanih udara mogla bi se sprečiti

     

    Većina, čak 90 odsto moždanih udara, mogla bi se sprečiti prevencijom faktora rizika kao što su: visok krvni pritisak (hipertenzija), nepravilan rad srca (atrijalna fibrilacija), upotreba duvana, nepravilna ishrana i fizička neaktivnost.

     

    „Moždani udar se dešava kada je dotok krvi u mozak prekinut, bilo potpuno ili delimično. Pošto moždane ćelije zahtevaju kiseonik i hranljive materije stalno, ako se snabdevanje krvlju ne obnovi na vreme, ćelije će početi da umiru. Zbog toga je izuzetno važno da pacijent dobije terapiju čim posumnjamo na simptome moždanog udara. Najčešći simptomi moždanog udara su: gubitak pokreta, osećaja i/ili vida na jednoj strani tela, u kombinaciji sa vrtoglavicom, konfuzijom i poteškoćama u govoru“, objašnjavaju stručnjaci u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Ljudi koji puše, imaju visok krvni pritisak ili holesterol, dijabetes i gojaznost imaju veći rizik od moždanog udara. Možemo sprečiti moždani udar tako što ćemo prestati da konzumiramo duvan, početi pravilno se hranimo i pijemo, vežbamo i dobro brinemo o svom srcu.

     

    Plućna bolnica objavila: Zabranjene posete pacijentima na bolničkom odeljenju

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo