Stomačni virus hara Srbijom: Najviše pogađa decu i bebe, ali se i odrasli žale
Stomačni virus uveliko hara Srbijom. Najviše pogađa decu i bebe, ali i odrasli se žale na mučninu, povraćanje i dijareju, prenose beogradski mediji. Lekari u svim delovima Srbije konstatuju da su domovi zdravlja puni kao i da se virus pojavio i u vrtićima. Međutim, pored najmlađih, na udaru je i starija populacija, pa tako, […]
Stomačni virus uveliko hara Srbijom. Najviše pogađa decu i bebe, ali i odrasli se žale na mučninu, povraćanje i dijareju, prenose beogradski mediji.
Lekari u svim delovima Srbije konstatuju da su domovi zdravlja puni kao i da se virus pojavio i u vrtićima. Međutim, pored najmlađih, na udaru je i starija populacija, pa tako, osim roditelja, stomačni virus kosi i bake i deke.
PROČITAJTE JOŠ: Dom zdravlja Zrenjanin organizuje promociju vakcine Gardasil 9
Bitno je naglasiti da ovaj stomačni virus traje do šest dana i da je praćen visokom temperaturom. Međutim, kod pojedinih pacijenata ona zna i da izostane.
Koji su uobičajeni simptomi stomačnog virusa?
U Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd objašnjavaju da stomačni virus ili gastroenteritis predstavlja upalu gastrointestinalnog trakta izazvanu virusima. Dolazi do povećanja količine tečnosti u crevima, pre svega u debelom crevu, upaljeno tkivo ne može da apsorbuje vodu ni hranljive elemente, pa dolazi do dijareje.
Kod dece u prvim godinama života, dijareja može biti tako teška da izazove dehidrataciju i potrebu za rehidratacijom u hospitalnim uslovima.
„Mučnina, povraćanje, dijareja, bolovi u stomaku i povišena telesna temperatura su uobičajeni simptomi stomačnog virusa. Ali, ako se pojavi krv u stolici ili prilikom povraćanja, masne stolice neprijatnog mirisa, morate se obratiti lekaru, kao i ako simptomi ne prolaze nakon nekoliko dana ili se čak pogoršavaju“, upozoravaju u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Simptomi su najizraženiji prvih nekoliko dana, nakon čega bi trebalo da počnu da se smiruju. Mada, moguće je da traju i do deset dana. Najrizičnije grupe su mala deca, starije i iscrpljene osobe, osobe sa oslabljenim imunitetom i oni koji provode dosta vremena u velikim kolektivima, kao i osobe koje žive u nehigijenskim uslovima ili ne vode dovoljno računa o higijeni.
Oni koji imaju stomačni virus treba da izbegavaju masnu, prženu, slanu i začinjenu hranu, alkohol, mleko i mlečne proizvode.
Aurora Vita spremila iznenađenje svojim korisnicima na Međunarodni dan starijih osoba
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.