• Srednjoškolcima 5.000 dinara mesečno od države ako upišu ova zanimanja

    Srednjoškolci koji školske 2024/25. godine upišu deficitarna trogodišnja i četvorogodišnja zanimanja po dualnom modelu mogli bi u narednoj školskoj godini da računaju na 5.000 dinara mesečno od države, koje će dobijati devet meseci.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Srednjoškolcima 5.000 dinara mesečno od države ako upišu ova zanimanja
    Foto: Pixabay

     

    Taj iznos, po Uredbi o podršci dualnom obrazovanju, koju je usvojila Vlada Srbije, uplaćivala bi učenicima država preko namenskog računa koji će im biti otvoren u Poštanskoj štedionici.

     

    Đaci koji se odluče da školovanje nastave po dualnom modelu dobijaće i naknade od poslodavaca za učenje kroz rad, a njihova visina će zavisiti od toga koliko puta nedeljno imaju praksu.

     

    Za svaki dan proveden na praksi, učenici bi u trebalo da dobiju 70 odsto minimalne cene rada po satu.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Sindikat prosvetnih radnika poziva Pokrajinu da stopira gašenje srednje škole u Zrenjaninu

     

    Rukovodilac službe za dualno obrazovanje i obrazovne politike Privredne komore Srbije Aleksandra Milićević je izjavila za Tanjug da bi do kraja juna, ili početkom jula, trebalo da izađe konkurs kada će se tačno znati na koji način će se finansijski podržavati učenici, ali i poslodavci.

     

    Milićević je naglasila da model dualnog obrazovanja ne obavezuje učenike da nakon završenog školovanja moraju da nastave rad kod određenog poslodavca, niti da vraćaju novac koji će dobijati.

     

    Isto tako, kako kaže, ni poslodavci, nisu u obavezi da zapošljavaju učenike koji kod njih pohađaju praksu.

     

    Prema njenim rečima, iznos koji bi učenici dobijali od poslodavaca ili kompanija u kojima imaju praksu zavisi od toga koliko sati u jednom mesecu je učenik boravio na učenju kroz rad, a to zavisi, kako je naglasila, od obrazovnog profila koji odaberu.

     

    – U dualnom obrazovanju postoje trogodišnji i četvorogodišnji obrazovni profili. Trogodišnji su oni kod kojih se više vremena provodi kod poslodavca, jer nekako je njihova priroda da pripremaju učenike za posao odmah nakon završenog školovanja, dok je u četvorogodišnjim profilima procenat boravka u kompaniji nešto niži i počinje kasnije, od drugog ili čak trećeg razreda – objasnila je Aleksandra Milićević za Tanjug.

     

    Prema podacima Privredne komore Srbije za školsku 2024/25, poslodavcima su u ponudi 83 obrazovna profila za realizaciju po dualnom modelu obrazovanja.

     

    Novosadski list Dnevnik prenosi da su to: operater osnovnih građevinskih radova, rukovalac građevinskom mehanizacijom, polagač obloga, dekorater zidnih površina, autoelektričar, električar, elektromonter mreža i postrojenja, elektrotehničar računara, tehničar za administriranje računarskih mreža, elektrotehničar za elektroniku na vozilima, tehničar elektronike i automatike, tehničar informacionih tehnologija, tehničar mehatronike, kao i serviser termičkih i rashladnih uređaja, monter telekomunikacionih mreža, tehničar telekomunikacionih tehnologija i elektrotehničar energetike.

     

    U ponudi su i profili avio-mehatroničar, avio-tehničar, avio-tehničar za vazduhoplov i motor, avio-tehničar za elektronsku opremu vazduhoplova, avio-tehničar za elektro opremu vazduhoplova, bravar-zavarivač, industrijski mehaničar, mašinski tehničar za kompjutersko konstruisanje, mehaničar motornih vozila, operater mašinske obrade rezanjem i tehničar za kompjutersko upravljanje (CNC) mašina.

     

    Među obrazovnim profilima su i instalater vodovoda, grejanja i klima uređaja, tehničar grejanja i klimatizacije, mehaničar grejne i rashladne tehnike, mesar, operater u prehrambenoj industriji, pekar, prehrambeni tehničar, vinogradar-vinar, poljoprivredni tehničar, poljoprivredni tehničar digitalnih tehnologija, rukovalac poljoprivredne tehnike, cvećar-vrtlar, kao i tehničar hortikulture.

     

    PROČITAJTE JOŠ: AstraZeneka povlači kovid vakcinu, oglasila se i Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije

     

    U ponudi su i profili tehničar vazdušnog saobraćaja, vozač motornih vozila, modni ili industrijski krojač, tehničar modelar odeće, obućar, galanterista kože, konobar, kuvar, poslastičar, trgovac, hotelijersko-restoraterski tehničar, operater za izradu nameštaja, tehničar za oblikovanje nameštaja i enterijera, stolar, tapetar-dekorater, kao i tehničar za digitalnu grafiku i internet oblikovanje i tehničar za polimere, zatim plastičar, tehničar štampe, izrađivač hemijskih proizvoda, tehničar za operativnu forenziku, kozmetički tehničar i tehničar dizajna grafike.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija