• PROZOR U PROŠLOST: OSNIVANJE PASTEROVOG ZAVODA

    Pojava besnila kod divljih i domaćih životinja u Banatu, pa i u našem gradu, bila je česta i opasna bolest i za ljude i za životinje. Ovdašnje novine često su izveštavale o pojavi besnila i o tome da su Pasterovi zavodi, gde se leče oboleli, preopterećeni, da ih ima samo u većim gradovima, a da […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    PROZOR U PROŠLOST: OSNIVANJE PASTEROVOG ZAVODA

    Pojava besnila kod divljih i domaćih životinja u Banatu, pa i u našem gradu, bila je česta i opasna bolest i za ljude i za životinje. Ovdašnje novine često su izveštavale o pojavi besnila i o tome da su Pasterovi zavodi, gde se leče oboleli, preopterećeni, da ih ima samo u većim gradovima, a da su troškovi lečenja veoma visoki.

     

    Stara bolnica

     

    Bečkerečki i banatski bolesnici upućivani su na lečenje u novosadski Pasterov zavod, ali zbog loših saobraćajnih veza i troškova, lečenje je bilo otežano. Zbog toga se događalo da se zaraženi besnilom i ne prijave lekarima, da ih ne bi slali za Novi Sad, a posledice za porodicu i okolinu su bile nesagledive.

     

    Sagledavajući lošu zdravstvenu zaštitu besnilom zaraženih bolesnika, Ministarstvo narodnog zdravlja je 1923. godine donelo odluku da se u manjim gradovima osnivaju Bakteriološke stanice.

     

    Već sledeće, 1924. godine, u Velikom Bečkereku je osnovana i otpočela sa radom prva Bakteriološka stanica, koja je bila smeštena u Pašićevoj ulici. Te godine besnilo se proširilo, posebno kod pasa lutalica, koji su ga prenosili po celom gradu. Zbog toga je Ministarstvo narodnog zdravlja naložilo županijskim vlastima u gradu da bez milosti uništavaju pse lutalice, ukoliko nisu u mogućnosti da im obezbede najstroži karantin.

     

    Kako bi se što efikasnije zaštitilo stanovništvo od opake zarazne bolesti besnila, a zaraženima pružila brza lekarska pomoć, Ministarstvo je odlučilo da proširi mrežu Pasterovih zavoda. Zbog toga je 1927. godine izdalo naređenje da se pri svakoj bakteriološkoj stanici otvori i Pasterov zavod za lečenje zaraženih bolesnika.

     

    Bakteriološka stanica u Velikom Bečkereku odmah je prihvatila inicijativu i otpočela sa pripremama za otvaranje ovog veoma važnog Zavoda, ali nije imala dovoljno odgovarajućeg prostora za njegov smeštaj. Zbog toga se obratila gradskoj upravi, i u  dogovoru sa njom odlučeno je da je najpogodnije da se Pasterov zavod smesti u stan upravnika Bakteriološke stanice, gde je bilo dosta prostora i za rad Zavoda.

     

    Kada su prostor i zgrada, koja se nalazila uz samu Bakteriološku stanicu, preuređeni, Pasterov zavod ili Antirabičko odeljenje, otpočelo je sa radom u našem gradu 8. septembra 1928. godine. Prvi upravnik Pasterovog zavoda bio je dr. Ivan Grujić, lekar opšte prakse. U novoosnovanom Zavodu bolesnici su primani skoro isključivo radi vakcinisanjana, dok su teži slučajevi upućivani u velikobečkerečku bolnicu.

     

    Otvaranjem Pasterovog zavoda znatno se poboljšao kvalitet zdravstvene zaštite stanovništva u samom gradu, ali i u celom Banatu.

     

    Već naredne, 1929. godine, besnilo je uzelo velike razmere u gradu i okolini, pa je gradska policija u nekoliko navrata produžavala strogi karantin za pse i mačke. Zahvaljujući brzoj i stručnoj pomoći koju su oboleli dobijali u Pasterovom zavodu, epidemija se nije proširila, ali se  pokazalo koliko je veliki značaj ovog Zavoda.

     

    U to vreme počela je da radi i stočna, veterinarska ambulanta za lečenje životinja, ali se ona bavila skoro isključivo cepljenjem, a ne i lečenjem životinja.

     

    I pored preduzetih mera, opasnost od besnila nije otklonjena. Zbog toga je policija kažnjavala novčanom kaznom od 300 dinara, ili zatvorom do 30 dana, sve nesavesne građane koji nisu poštovali naredbe o sprečavanju širenja besnila.

     

    I pored toga, pojava besnila u Velikom Bečkereku i njegovoj okolini nije iskorenjena.

     

    Nada Boroš

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 1

    1. Poštovana gospodjo Boroš, Jako mi je zanimljiv Vaš tekst. U dilemi sam da li je u V. Bečkereku osnovan Pasterov ili Epidemiološki tj. Higijenski zavod u vremenu koje navodite. Od 1928. novosadski zavod je preuzeo sve poslove na proizvodnji vakcine protiv besnila koja se slala poštom, a drugi zavodi su samo vakcinisali pacijente. I novosadski zavod je tada nosio ime Higijenski, a ime Pasterovog zavoda, pod kojim je osnovan, vraćeno je tek posle 2. sv. rata. U svakom slučaju, zrenjaninski zavod za javno zdravlje je njegov današnji naslednik. Molim Vas stavite mi originalne dokumente na raspolaganje, jer se bavim istorijom medicine, S poštovanjem,

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]
    LARGE DESKTOP - 1400px