• PROZOR U PROŠLOST: Kako su nekada izgledale pijace u našem gradu

    Za portal „Zrenjaninski“ piše istoričarka Nada Boroš

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    PROZOR U PROŠLOST: Kako su nekada izgledale pijace u našem gradu

    Mesto za pijace određivale su gradske vlasti na otvorenim prostorima – ulicama i trgovima. Pijačni stolovi, šatori i tezge bili su improvizovani i pokretni, pa su se lako premeštali iz ulice u ulicu ili trg.

     

    Krajem devetnaestog veka u Velikom Bečkereku bila su dva pazarna dana –petak i nedelja. Međutim, kako  se ukazala potreba za bar još jednim pazarnim danom, zbog naglog razvitka industije i zanatstva, a samim tim i trgovine, oko 1920. godine za pazarni dan je određen i utorak.

     

    Ovakav raspored pazarnih dana odgovarao je i stanovnicima okolnih mesta. Oni su donosili i prodavali svoju robu, ali i kupovali, najčešće različite zanatske proizvode. Udarni dan za trgovinu bila je nedelja. Bez obzira na godišnje doba, nedeljom su prekidani kako poljoprivredni radovi tako i svi ostali poslovi. Nisu radila ni državna nadleštva ni škole, pa je prepodnevna nedeljna gužva na trgu i okolnim ulicama bila uobičajena. Iz okolinih sela nedeljom je obično dolazila mladež koja se „ponavljala“ kupujući nedeljna svečana odela, obuću i drugu različitu robu.

     

    Kako su trgovci i zanatlije i nedeljom radili, za nedeljni dan odmora odredili su ponedeljak. Iz milošte su ga nazvali „Plavi ponedeljak“, a svoje radnje toga dana su zatvarali.

     

    Međutim, ovaj raspored pazarnih dana nije se dugo održao. Tridesetih godina, trgovci i zanatlije predlažu gradskoj upravi da se pazarni dani promene tako da glavni pazarni dan bude subota, umesto, kao do tada nedelja, kako bi i oni nedelju koristili za odmor. Ovaj zahtev trgovaca je uvažen, pa su za pazarne dane u Velikom Bečkereku određeni utorak, četvrtak i subota, koji i danas važe u našem gradu.

     

    pijace

     

    Pijace postale mesta nesporazuma među prodavcima

     

    Zbog toga što su se oko prodajnih mesta pojavili nesporazumi među zanatlijama, trgovcima i poljoprivrednicima koji su prodavali svoju robu, gradske vlasti su odredile sledeći raspored za prodajna mesta: u glavnoj ulici svoje proizvode mogli su da prodaju šeširdžije, đurčije, papučari, sitari i koritari. Ispred katoličke crkve određena su mesta za limare, obućare i češljare. Iza crkve, iz ulice Kralja Petra, smešteni su bili čipkari i prodavci vune i vunenih proizvoda. Preko od njih, kod zgrade županije svoje proizvode izlagale su i prodavale domaćice – čipke, ćilime, sukna, krpare i drugu ručno rađenu robu. Glavna zelena pijaca, sa voćem i povrćem, bila je smeštena sa obe strane ulice Cara Dušana.

     

    Za prodaju mleka i mlečnih proizvoda bila je određena Teplička, a za živinu ulica Miroslava Tirše. Žitni trg, koji je ime dobio po svojoj trgovačkoj nameni, bio je prepun zaprežnih kola natovarenih pšenicom, kukuruzom, ovsom i drugim žitaricama. Svoje proizvode na Žitnom trgu prodavali su i opančari, kožuhari, užari i krojači. Sveža riba prodavala se kod Velikog mosta, a sitna i krupna stoka na vašarištu, na Karađorđevom trgu.

     

    Ovakav raspored pijačnih prodajnih mesta ostao je sve do 1954. godine, kada je za pijacu određeno mesto u ulici Miroslava Tirše, sa objektima za prodaju mlečnih i mesnih proizvoda, i ribe. Tada je osnovana i Gradska ustanova za pijace, koja je vodila brigu o pijacama i higijeni pijačnog prostora.

     

    Grad Zrenjanin danas ima tri savremeno opremljene i funkcionalni pijace o kojima brine Javno komunalno preduzeće „Pijace i parkinzi“.

     

    Za portal zrenjaninski.com piše istoričarka Nada Boroš  

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]