Nastava iz odbrane i bezbednosti obuhvatila 1.410 srednjoškolaca (Foto)
U Tehničkoj školi u Zrenjaninu održana je analiza nastave iz odbrane i bezbednosti koja se sprovodila za završne razrede srednjih škola u Srednjobanatskom okrugu. Analiza se sastojala iz dva dela, radnog sastanka i pokazne vežbe po osnovu modela nastave „Poligon rizika“. U radu su učestvovali predstavnici Ministarstva odbrane iz Novog Sada i Zrenjanina, Komande […]
U Tehničkoj školi u Zrenjaninu održana je analiza nastave iz odbrane i bezbednosti koja se sprovodila za završne razrede srednjih škola u Srednjobanatskom okrugu. Analiza se sastojala iz dva dela, radnog sastanka i pokazne vežbe po osnovu modela nastave „Poligon rizika“.
U radu su učestvovali predstavnici Ministarstva odbrane iz Novog Sada i Zrenjanina, Komande za razvoj Banatske brigade i predavači Organizacije rezervnih vojnih starešina Zrenjanina. Učestvovali su i predstavnici Saveza rezervnih vojnih starešina Srbije, Crvenog krsta, Gradskog vatrogasnog saveza i Aktiva direktora. U programu su učestvovali i nastavnici i rukovodioci srednjih škola u kojima je izvođena nastava, kao i treneri iz kluba borilačkih sportova „Urban kombat“.
Ovom prilikom su nadležni iz Ministarstva odbrane istakli da je nastava organizovana u skladu sa preporukom i planom rada koje su zajedno donela ministarstva odbrane i prosvete.
– U Srednjobanatskom okrugu u 12 srednjih škola je za 45 dana izvedena nastava u 65 odeljenja. Za to vreme je bilo više od 180 nastavnih časova – rekao je major Vlastimir Radivojević, načelnik Centra Ministarstva odbrane u Zrenjaninu.
Deca zainteresovana i željna znanja
Ovo je bila i prilika da direktori škola iznesu svoja zapažanja o nastavi, kao i predloge za dalji rad.
– Nastava je opravdala očekivanja. Nezgodno je, ipak, što je organizovana u periodu kada su maturanti opterećeni pripremama za fakultet. Bilo bi dobro da se u narednim školskim godinama ova nastava izvodi u trećem razredu i da počne u prvom polugodištu – rekao je predsednik Aktiva direktora srednjih škola Srednjobanatskog okruga Milan Radaković.
Ovom nastavom je bilo obuhvaćeno 1.410 učenika, a prisutnost časovima je bila oko 90 odsto. Nastavu su izvodili rezervni oficiri iz Zrenjanina. Pomagali su im predstavnici Ministarstva odbrane i razredne starešine.
– Primetili smo da su deca zainteresovana i željna znanja. Potrebno je da se u narednim fazama više pažnje posveti praktičnom radu. To su nam i sama deca tražila – istakla je predsednica Organizacije rezervnih vojnih starešina Zrenjanina Tanja Dulović.
U okviru nastave bilo je deset teoretskih tema raspoređenih u tri časa. Predviđeno je da se poseti i tehničko-taktički zbor u Komandi za razvoj Banatske brigade, što je zakazano za 18. april.
Praktičan rad jednog modela izvođenja nastave gosti su mogli videti pre održane analize. Organizovan je čas na kome su u četiri radne tačke predavači malim grupama učenika objašnjavali osnove prve medicinske pomoći. Prikazali su im i gašenja početnih požara i reagovanja u vanrednim situacijama i samoodbrane. Nakon deset minuta grupa se pomerala na sledeću radnu tačku. Ovaj model nastave Organizacija rezervnih vojnih starešina Zrenjanina je nazvala „Poligon rizika“ i prezentovala je u Upravi za obaveze odbrane Ministarstva odbrane. Ovom prilikom je prikazano funkcionisanje tog modela, koji predviđa da se za šest sati praktično obuči 30 učenika ili drugih kategorija stanovništva.