Ko je odgovorniji za volanom – žene ili muškarci? Zvanični podaci o vozačima će vas iznenaditi
Pre 25 godina, u Srbiji je u proseku svaki deveti povređeni vozač putničkog vozila bila osoba ženskog pola. Danas je to svaki četvrti vozač, objavila je Agencija za bezbednost saobraćaja.
Agencija za bezbednost saobraćaja navodi da je razlog za to veća izloženost u svojstvu vozača putničkih vozila, jer se žene sve češće odlučuju da polažu vozački ispit, a zatim i da sednu za volan.
„To potvrđuje sve veće društveno angažovanje žena u svim aspektima života. Istraživanje u kom je učestvovala i Srbija pokazalo je da više od polovine (56,8%) vozača muškaraca najmanje četiri dana sedmično vozi putnički automobil, dok to čini svaka treća žena (33,6%) u Srbiji. Evropski prosek za oba pola je 41,7 odsto“, saopštila je Agencija za bezbednost saobraćaja.
PROČITAJTE JOŠ: DIJAMANTSKA GROZNICA: Džekpot je pred pucanjem – POSTANI SLEDEĆI MILIONER!
I žene voze pod uticajem alkohola?
Iako tri puta ređe od muškaraca, neke žene u Srbiji ipak voze pod uticajem alkohola.
„U proseku, ako bismo zaustavili i kontrolisali 1.000 vozača muškog pola – njih šest bi bilo pod uticajem alkohola koji je veći od zakonom dozvoljenog, a od 1.000 vozača ženskog pola – njih dvoje“, objašnjavaju u Agenciji za bezbednost saobraćaja.
I žene prekoračuju brzinu?
Od deset vozača ženskog pola, njih četiri je priznalo da je najmanje jednom u periodu od mesec dana prekoračilo ograničenu brzinu u naselju. S druge strane, to je priznalo šest od deset vozača muškog pola.
U pomenutoj Agenciji ističu da su nešto manje od četvrtine (23,8%) žena vozača u Srbiji i nešto više od četvrtine (26,7%) vozača muškog pola najmanje jednom u periodu od mesec dana koristili mobilni telefon za poruke ili društvene mreže za vreme vožnje.
PROČITAJTE JOŠ: FOTO, VIDEO: Počela rekonstrukcija pruge Lukićevo – Zrenjanin Fabrika
„Čini se da je ovo nebezbedno ponašanje u kom postoje najmanje razlike između polova“, zaključuju u Agenciji i dodaju da istraživanja ipak pokazuju veću sklonost žena ka bezbednom ponašanju, u odnosu na muškarce.
Osim toga, češće koriste sigurnosni pojas (88% svaki put na prednjem sedištu, dok to čini 75% muškaraca) i daju snažniju podršku zakonskim merama u bezbednosti saobraćaja.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu