• Dobar psiholog treba da nam kaže zašto i nakon svih afera plaćamo račune za vodu

    Zašto se Zrenjaninci, dve decenije nakon što im je voda iz gradskog vodovoda zabranjena za piće i pripremu hrane, aktivnije ne bore za jedno od osnovnih ljudskih prava, bila je jedna od tema debate održane juče u prepunom klubu „Zona“ u Zrenjaninu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Dobar psiholog treba da nam kaže zašto i nakon svih afera plaćamo račune za vodu
    Foto: zrenjaninski.com

     

    Građanski preokret, u saradnji s Beogradskom otvorenom školom, uz podršku Evropske unije, organizovao je u subotu debatu o značaju prava na udruživanje. Uvodničari na debati bili su izvršna direktorka European Fund for the Balkans Aleksandra Tomanić i izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja BIRODI Zoran Gavrilović.

     

    Aleksandra Tomanić je u uvodnom delu kazala da dvadeset godina kasnije, i nakon svih afera, svi mi i dalje plaćamo račune za vodu.

     

    – Dvadeset godina, puta 12 meseci, pa puta nekoliko desetina hiljada domaćinstava… To je jako puno novca i to je enormna krađa. Treba nam dobar psiholog da kaže šta se dešava sa nama, zašto samo sležemo ramenima – rekla je Tomanić.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Domaćinstvima u Srbiji prošle godine isporučeno manje vode, industrijskom sektoru više

     

    Ona je podsetila da je Zrenjanin, kada je krenulo ludilo rata devedesetih, bio jedan od prvih gradova koji je imao antiratni pokret. Tri decenije posle toga, naglasila je Tomanić, mi smo ubijeni u pojam.

     

    – Dozvoljavamo da postanemo aktivni saučesnici nezrelog društva, zato što smo nezreli pojedinci. Mi smo duboko traumatizovano društvo i bauljamo kao poluživi. Zato pitanje šta nam se dešava i zašto smo odustali od borbe treba mnogo češće da postavljamo u javnosti i da tražimo odgovore – zaključila je Aleksandra Tomanić.

     

    Ujedno je Građanskom preokretu, koji obeležava deset godina postojanja, odala priznanje.

     

    – Građanskom preokretu svaka čast. Deset godina je puno, kroz razne performanse, događaje, debate… Sve čestitke i nemojte da pregorite jer vas trebamo – poručila je Tomanić.

     

    građanski preokret debata
    Foto: zrenjaninski.com

     

    Zoran Gavrilović je kazao da se boji da građani Srbije plaćaju RTS kao što Zrenjaninci plaćaju pokvarenu pijaću vodu.

     

    – Umesto da dobijemo istinite i pravovremene informacije, mi dobijamo propagandu. Mi smo postali „skuvano“ društvo u kome građani odustaju od sebe. To je mehanizam koji od Srbije pravi socijalnu deponiju. U Srbiji je sve teže razgovarati, što se vidi i u duboko podeljenim medijima – naglasio je Gavrilović.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Prema njegovim rečima, udruživanje je moguće tamo gde postoji društvo, a ovde se radi na tome da se stvori zajednica. Dodao je da se zato moramo pozabaviti obnovom javnosti.

     

    Na pitanje portala zrenjaninski.com koja je razlika između društva i zajednice, i kako se to ogleda na primeru Srbije, Gavrilović je odgovorio da je zajednica asocijacija koja se zasniva na kolektivnim identitetima i da se njom lakše manipuliše.

     

    – S druge strane, društvo je asocijacija interesa, što nije ništa loše, i kroz nju branite svoje interese. Taktika vlasti je da razvije zajedničarski identitet koji treba da nas fokusira na priče o tome da li smo Srbi, umesto da vidimo koliko imamo lekara, kakav je položaj nastavnika… – objasnio je Zoran Gavrilović i naglasio da od naše dece pravimo dobre vernike i jeftinu radnu snagu.

     

    Nakon debate, a povodom svoje desetogodišnjice, Građanski preokret je dodelio zahvalnice pojedincima i organizacijama koji su značajno doprineli njegovom radu i rezultatima.

     

    građanski preokret debata
    Foto: zrenjaninski.com

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 3

    1. Bivsi gradonacelnik Salapura kaze u spotu gde se ispoveda njegovom sefu rekao da je resio pitanje pijace vode, a da ce obezbediti da Begej bude kao sa starih razglednica. Znaci uskoro cemo moci da pijemo vodu iz Begeja

    2. Vama u Zrenjaninu svakako treba dobar psiholog….jer kad 20+ godina nemaš pristup pijaćoj vodi +dozvoliš da ti se izgradi trovačnica zvana fabrika guma koja pritom UNIŠTI 100+ hektara najplodnije zemlje…
      Pa možda ste Dragi Zrenjaninu, pred Sobom i Pred Bogom to i ZASLUŽILI….SREĆNO Vam bilo….

    3. Evo ja iz principa necu da placam “ vodu“ pristajem ako me tuze da placam samo otpadnu vidu jer to i jeste,pijaca nije sigurno.“Ali ko ce kome nego svoj svome „,kaze poslovica i dalje placaju iz straha,gluposti ili zasto vec,ali ja necu.

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo