• Da ni u narednoj godini ne zaboravimo na prava deteta

    Diplomirana pravnica Violeta Stamenković kaže za portal zrenjaninski.com da je kraj godine još jedna prilika da se podsetimo Porodičnog zakona, kojim se uređuju brak i odnosi u njemu, zatim odnosi u vanbračnoj zajednici, odnosi deteta i roditelja, usvojenje, hraniteljstvo, starateljstvo, izdržavanje, imovinski odnosi u porodici, kao i zaštita od nasilja u porodici.   – Nikako […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Da ni u narednoj godini ne zaboravimo na prava deteta

    Diplomirana pravnica Violeta Stamenković kaže za portal zrenjaninski.com da je kraj godine još jedna prilika da se podsetimo Porodičnog zakona, kojim se uređuju brak i odnosi u njemu, zatim odnosi u vanbračnoj zajednici, odnosi deteta i roditelja, usvojenje, hraniteljstvo, starateljstvo, izdržavanje, imovinski odnosi u porodici, kao i zaštita od nasilja u porodici.

     

    – Nikako nemojte da zaboravite da svako dete ima pravo da zna svoje poreklo. Ima pravo na život sa roditeljima i da ostvaruje lične odnose sa njima, pravo na obezbeđenje najboljih mogućih životnih i zdravstvenih uslova za svoj pravilan i potpun razvoj i obrazovanje – naglašava Violeta Stamenković.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Učenik gimnazije svojim primerom pokazao kako se stvara bolje društvo

     

    Prema njenim rečima, ne treba potcenjivati poslovnu sposobnost svog deteta, jer je ono ima, bez obzira šta vi mislite. Dete koje nije navršilo 14. godinu života može da preduzima pravne poslove kojima pribavlja isključivo prava. Sa 15 godina života može da preduzima i pravne poslove kojima upravlja i raspolaže svojom zaradom ili imovinom koju je steklo sopstvenim radom. Uz vašu saglasnost, naravno.

     

    – Bez obzira na zakon, ja kao roditelj takođe smatram da je najvažnija moja dužnost da omogućim zajedničko roditeljsko pravo sa svojim partnerom, u mom slučaju suprugom. Imajte na umu da, ako se stvori razlog ili on već postoji, ne možete ostvariti bračnu ili vanbračnu zajednicu, nemojte zanemariti svoje obaveze koje su smisao roditeljskog prava koje su izvedene iz dužnosti roditelja – ističe Stamenković.

     

    Ustavom Republike Srbije su jasno utvrđena i zagarantovana prava deteta, ali takođe i prava i dužnosti roditelja, koji su po Ustavu u tome ravnopravni.

     

    Sporazum možete postići na razuman način, putem medijacije

     

    Medijacijom se može uticati na međusobno razumevanje partnera. Neutralnim pregovorima se može postići osnaživanje dece, porodice i zajednice. Znanja i veštine medijatora primenljivi su u rešavanju prava deteta koja su predviđena.

     

    Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    – Ako se odlučite da zaštitite prava deteta pred nadležnim sudom, ovakav postupak jeste specifičan i hitan. Ali, uvek možete sporazum postići na razuman, dogovoran način, putem medijacije. Više medijatora je dobro za ovo društvo. Učenje veština pregovaranja je dobro i za porodicu. Čuvajmo tradiciju i našu decu, jer tako čuvamo naš narod i samim tim našu zemlju. Postanite medijator jer ste tada u mogućnosti da putem medijacije omogućite licima kojima je to potrebno da lakše dolaze do rešenja isključivo kroz međusobno sporazumevanje – poručuje Violeta Stamenković.

     

     

    Obuka za medijatora u februaru 2022. godine to vam omogućuje. O svemu se možete informisati putem mejla reg.kancelarijaposrednika@gmail.com

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo