Rak je vodeći uzrok smrti kod dece i adolescenata širom sveta
Danas se u svetu obeležava Međunarodni dan dece obolele od raka.
Institut za javno zdravlje Vojvodine podseća da je rak vodeći uzrok smrti kod dece i adolescenata širom sveta. Kod približno 400.000 dece starosti do 19 godina širom sveta se svake godine dijagnostikuje rak.
„Najčešće kategorije karcinoma kod dece uključuju rak krvi (leukemija i limfom), tumore mozga i čvrste tumore, poput neuroblastoma i Vilmsovog tumora“, kažu u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
PROČITAJTE JOŠ: FOTO: Kamenica 3 u narednih nekoliko nedelja biće u funkciji
U visokorazvijenim zemljama više od 80 odsto dece obolele od raka preživljava, ali u mnogim zemljama sa niskim i srednjim prihodima preživljava samo oko 20 odsto.
Čak i u visokorazvijenim zemljama, rak deteta predstavlja vodeći uzrok smrti dece i dugotrajnog morbiditeta kod preživelih.
„Poreklo raka kod dece je uglavnom nepoznato, nije povezano sa načinom života i ne može se sprečiti ili rano otkriti skriningom. Poboljšanje ishoda kod dece obolele od raka zahteva ranu i tačnu dijagnozu, praćenu efikasnim lečenjem. Većina karcinoma u detinjstvu može se izlečiti kombinacijom hemoterapije i drugih tretmana, uključujući hirurgiju i radioterapiju. Lečenje raka kod dece može biti isplativo u svim zemljama, bez obzira na razvijenost“, navodi Institut za javno zdravlje Vojvodine.
Smrti koje se mogu izbeći od karcinoma u detinjstvu u slabo i srednje razvijenim zemljama nastaju usled nedostatka dijagnoze, pogrešne dijagnoze ili zakasnele dijagnoze, prepreka u pristupu nezi, napuštanja lečenja, smrti od toksičnosti i veće stope recidiva (bolest se ponavlja).
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
U okruženjima sa višim prihodima, nedostatak terapijskih inovacija ključna je prepreka i razlog za stagniranje preživljavanja u teško lečivim malignim bolestima.