Mreža „Pošumimo Vojvodinu“: Ne odlažite više proglašenje zaštite prirode
Mreža „Pošumimo Vojvodinu“ traži od Skupštine AP Vojvodine da za sledeću sednicu, zakazanu za 17. april, u dnevni red uvrsti i odluke o zaštiti tri područja prirode.

Mreža „Pošumimo Vojvodinu“ naglašava da su za ova tri područja prirode okončani postupci zaštite, kao i da ne postoje zakonske prepreke ni javnosti poznati razlozi da se proglašenje dalje odlaže. Ako takvi razlozi postoje, ova mreža traži da se javno objave.
„Od avgusta 2023. godine, Skupština AP Vojvodine nije proglasila nijedno zaštićeno područje prirode. Po predlogu dnevnog reda objavljenom na skupštinskom sajtu, to se neće desiti ni na narednoj sednici, zakazanoj za 17. april“, navela je Mreža „Pošumimo Vojvodinu“.
PROČITAJTE JOŠ: Voda u Radojevu odličnog kvaliteta: „Karpatska žila“ spas za meštane
Kako se navodi, tri područja mogla bi odmah da se proglase, jer su postupci zaštite okončani, održane su javne rasprave i ostalo je samo da se odluke o zaštiti stave na dnevni red Skupštine i izglasaju. To su Park prirode „Poloj“ i dva predela izuzetnih odlika – „Slatine srednjeg Banata“ i „Srednja Mostonga“, ukupne površine 14.400 hektara.
„Postupak zaštite za ‘Poloj’ traje od 2017. godine. Javna rasprava održana je u februaru 2023. godine i nije bilo primedbi korisnika i javnosti. Time je postupak okončan, tako da ne postoji nikakav razlog zašto ni posle više od dve godine odluka o zaštiti nije dospela u Skupštinu APV na glasanje“, naglašava Mreža „Pošumimo Vojvodinu“.
Put do zaštite „Slatina srednjeg Banata“ traje neprihvatljivih 12 godina. Studija zaštite rađena je šest godina, vraćana je Zavodu na doradu, da bi tek u januaru 2024. godine bila održana javna rasprava. Jedine dve primedbe dostavio je NIS a.d. koje se tiču manjih izmena teksta i priloga studije, kao i proširenje jedne katastarske parcele. Obe primedbe su prihvaćene. Od tada je prošlo 15 meseci, bilo je vremena da se urade ispravke i nema razloga da se na donošenje odluke o zaštiti još uvek čeka, smatraju ekolozi.
I na zaštitu „Srednje Mostonoge“ čeka se osam godina. I u ovom slučaju je studija zaštite vraćana Zavodu na doradu, a javna rasprava je održana u decembru 2024. godine. Jedina primedba bila je da se iz granica zaštićenog područja izuzme jedna privatna parcela, što je Zavod za zaštitu prirode prihvatio.
„Za ova tri područja sprovedene su sve propisane procedure, postupak je završen i ne postoje zakonske prepreke da Skupština APV zaštitu konačno proglasi“, smatra Mreža „Pošumimo Vojvodinu“.
Mreža „Pošumimo Vojvodinu“ nedavno je ukazala da postupci zaštite prirode u Srbiji na svim nivoima vlasti traju nedopustivo dugo, da javnost nema pravi uvid u sve faze postupka, niti u razloge zašto se sa zaštitom odugovlači, te da ih vidimo u povlađivanju eksploatatorima prirode. U Srbiji je u poslednjih osam godina usvojena zaštita za 53 područja, za koja su postupci prosečno trajali 7,6 godina, a za područja u AP Vojvodini još duže – prosečno 8,7 godina. Stanje se neće promeniti ni u budućnosti, jer za 43 područja za koja se trenutno vode postupci, oni već traju prosečno oko osam godina.
Da se zaštita prirode može uspostaviti ekspresno, pokazuje primer Parka prirode „Mali Bosut“. Ceo postupak je trajao šest meseci. Vlada Srbije donela je uredbu o zaštiti dvadesetak dana nakon završene javne rasprave, što pokazuje da je u ovoj fazi postupka donošenje odluke o zaštiti pitanje samo volje i doslednosti.
Srbija trenutno ima 473 zaštićena područja, koja se prostiru na ukupno 815.000 hektara. Od toga je samo devet područja proglasila Skupština AP Vojvodine, na ukupno 18.000 hektara.
Skupština AP Vojvodine treba da proglasi još četiri područja, za koja je postupak zaštite u toku. Najduže se čeka za dva područja. Za Veliki rimski šanac započeta je izrada studije zaštite 2014, zatim je u julu 2020. godine objavljeno obaveštenje o pokretanju postupka zaštite i od tada se čeka na javnu raspravu. Za Gornju Mostongu studija je rađena takođe od 2014, a obaveštenje objavljeno u aprilu 2019. godine. Javnosti je nepoznato zašto šest godina ovaj postupak nije nastavljen. Preostala dva postupka su „novija“ – za Donju Mostongu je obaveštenje objavljeno u februaru 2022. a za Doline kod Padine 2024. godine.
PROČITAJTE JOŠ: Inspekcija zabranila rad postrojenja „Light Plastic“ u Žitištu
„Pošumimo Vojvodinu“ je neformalna mreža, osnovana 2020. godine, aktivna u oblasti zaštite životne sredine i zaštite prirode, koju čine 25 udruženja građana iz 17 lokalnih zajednica iz cele Vojvodine – Novi Sad, Sremski Karlovci, Vršac, Subotica, Sremska Mitrovica, Vrbas, Bečej, Gložan (Bački Petrovac), Kovin, Deliblato (Kovin), Bela Crkva, Novi Kneževac, Banatski Brestovac (Pančevo), Kula, Padina (Kovačica) i Temerin.