VRATILA SE VODA U RUSANDU, STRUČNJACI BILI U PRAVU (VIDEO)
MELENCI – Letnji pljusak koji je u nedelju zahvatio Zrenjanin i okolinu oživeo je jezero Rusanda u Melencima, koje se nedavno isušilo. – Ovim se potvrđuje mišljenje stručnjaka da je najbolje kada priroda sama sve reguliše, jer se u protivnom narušava ravnoteža ekosistema. S prvom kišom i porastom nivoa podzemnih voda, dolazi i do […]
MELENCI – Letnji pljusak koji je u nedelju zahvatio Zrenjanin i okolinu oživeo je jezero Rusanda u Melencima, koje se nedavno isušilo.
– Ovim se potvrđuje mišljenje stručnjaka da je najbolje kada priroda sama sve reguliše, jer se u protivnom narušava ravnoteža ekosistema. S prvom kišom i porastom nivoa podzemnih voda, dolazi i do pojave vode u samom jezeru Rusanda – izjavila je za potal zrenjaninski.com v.d. direktora Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Rusanda“ dr Zorica Ćulibrk.
Podsetimo, pojedini mediji su, predstavljajući ovo kao ekološku katastrofu, naveli da su zbog isušivanja jezera ugroženi stanovnici Melenaca, voćnjaci i vinogradi, kao i oko 200 vrsta ptica koje nastanjuju okolinu, od kojih su neke zaštićene, a da posebna opasnost preti peloidu, lekovitom blatu koje se nalazi u jezeru, i koje Specijalna bolnica za rehabilitaciju „Rusanda“ koristi u lečenju pacijenata.
Odmah je, međutim, reagovalo Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, navodeći da se plitka slatinska jezera periodično isušuju kada se za to stvore uslovi, odnosno kada su suve i tople godine kao ova, demantujući da se radi o bilo kakvoj ekološkoj katastrofi.
„Ciklusi plavljenja i isušivanja traju hiljadama godina i ne utiču na kvalitet vode niti mulja, a posebno ne na gubitak biodiverziteta, jer je to prirodan proces. Ubacivanje slatke vode u jezero moglo bi trajno da naruši odnos minerala u vodi i mulju, što bi uticalo i na rad Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Rusanda“, naveli su u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.