Veliko otkriće! U srednjem Banatu pronađeno praistorijsko naselje staro 7000 godina!
Vest o pronalasku ovog naselja preneli su i svetski mediji.
Međunarodni tim stručnjaka, okupljen oko projekta „Borđoš“, otkrio je još jedno veliko praistorijsko naselje staro 7000 godina, saopštio je Muzej Vojvodine.
Uspešna terenska kampanja u martu ove godine pružila je novi uvid o životu ljudi u periodu kasnog neolita u srpskom delu Banata.
Ekipa stručnjaka sa Instituta za praistoriju i ranu istoriju „Kristijan Albreht“ Univerziteta iz Kila (Nemačka) i Muzeja Vojvodine u Novom Sadu, zajedno sa partnerima iz Narodnog muzeja Zrenjanin i Narodnog muzeja Pančevo, otkrila je do sada nepoznato kasnoneolitsko naselje u blizini reke Tamiš kod sela Jarkovac.
„Ovo otkriće je od izuzetnog značaja jer su do sada poznata svega dva velika kasnoneolitska naselja u srednjem i južnom delu Banata – Borđoš kod Novog Bečeja i Opovo kod Pančeva. Borđoš se nalazi na obali reke Tise, dok su se Opovo i Jarkovac uzdizali iznad Tamiša“, kažu u Muzeju Vojvodine.
Na površini nekadašnjeg naselja pronađen je bogat pokretni arheološki materijal koji ukazuje na postojanje naselja koje se pripisuje vinčanskoj, odnosno banatskoj varijanti ove kulture (5400 – 4400 godine pre nove ere). Prostiralo se na površini od oko 13 hektara.
PROČITAJTE JOŠ: FOTO: Ečka je selo bogate istorije, sa nekoliko zanimljivih turističkih odrednica
„Okruženo je sistemom rovova od kojih su na geomagnetnom snimku vidljiva četiri, a na nekim delovima izbrojano je čak šest rovova. Tamne anomalije na snimku predstavljaju nekadašnje kuće koje su stradale u požaru. Ovaj lokalitet ima ogroman potencijal za dalja arheološka istraživanja, pre svega zbog preplitanja i međusobnog uticaja kasnoneolitskih kultura na ovom području“, kažu u Muzeju Vojvodine.
Kome li su se oni žalili za vodu mora da su i tad bili ovi ,, zrenjanin protiv vode zagadjene .