SREDNJI BANAT JE BOGAT ARHEOLOŠKIM LOKALITETIMA
ZRENJANIN – Na teritoriji srednjeg Banata registrovano je 336 arheoloških lokaliteta, pokazuju podaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin. U samom gradu i ataru oko njega registrovano je 46 lokaliteta iz perioda od praistorije do srednjeg veka. Arheološki su istraženi antički i srednjovekovni lokalitet kod Toplane 1983. godine, 1987. istražena je srednjovekovna nekropola […]
ZRENJANIN – Na teritoriji srednjeg Banata registrovano je 336 arheoloških lokaliteta, pokazuju podaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin. U samom gradu i ataru oko njega registrovano je 46 lokaliteta iz perioda od praistorije do srednjeg veka.
Arheološki su istraženi antički i srednjovekovni lokalitet kod Toplane 1983. godine, 1987. istražena je srednjovekovna nekropola kod Bime, i poslednja, u radnoj zoni Jugoistok – nekropola, 2009. godine.
U zoni Jugoistok otkrivena su dva keltska groba. Srednjovekovna nekropola se materijalom vezuje za period prve polovine 15. veka, stoji na sajtu Zavoda za zaštitu spomenika.
Arheoloških nalazišta ima i u naseljenim mestima. U Aradcu čak 15, i to iz perioda od praistorije do srednjeg veka. Arheološki su ispitani Kameniti vinogradi, Konopnica, Mečka i Leje.
U Botošu je registrovano 13 arheoloških lokaliteta od kojih je u prošlom veku istražena Živanićeva dolja.
U ataru Farkaždina je otkriveno šesnaest lokaliteta iz perioda od praistorije do srednjeg veka, a ispitani su Selište i Paunovo.
U Orlovatu su, od osam lokaliteta, ispitana dva: Vinogradske duži i Ciglana.
Perlez je jedno od sela koje je veoma bogato arheološkim materijalom. U ataru sela je registrovano dvanaest višeslojnih lokaliteta.
Najpoznatije i veoma često ispitivano je nalazište BATKA koje je sistematski istraživano 1949, 1969, 1970 – 1990, 2008. i 2009. godine.
U mnogim naseljenim mestima arheološka nalazišta samo su registrovana a nisu istražena, a jedino u Melencima nije registrovan arheološki materijal.