• Prečistač otpadnih voda u Žitištu: Mulj će se odlagati na zrenjaninskoj deponiji

    Nekoliko dana uoči lokalnih izbora, u Žitištu je u probni rad pušten prečistač otpadnih voda, čime su se, kako je rečeno, stekli uslovi za početak priključenja domaćinstava na kanalizacionu mrežu u ovom srednjobanatskom mestu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Prečistač otpadnih voda u Žitištu: Mulj će se odlagati na zrenjaninskoj deponiji
    Foto: zrenjaninski.com

     

    Predstavnici lokalne vlasti izjavili su tada da je investicija vredna oko 500 miliona dinara i najavili da će prečistač otpadnih voda iz probnog vrlo brzo preći u redovan rad. Kada će se to tačno dogoditi, nije precizirano.

     

    Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture objavilo je nedavno studiju pod nazivom „Analiza stanja u sektoru upravljanja komunalnim otpadnim vodama i smernice za dalji razvoj“. Žitište je jedna od opština koja je obuhvaćena ovom studijom i za koju je predočen tehnički izveštaj o funkcionisanju postrojenja za preradu komunalne otpadne vode.

     

    Navodi se da je izgradnja postrojenja završena 2021. godine, ali da ono nije pušteno u rad, s obzirom na to da stanovništvo, industrijski objekti i objekti opšte namene još uvek nisu priključeni na kanalizacioni sistem. Dodaje se i da su okončane suve i mokre probe.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Zakazana konstitutivna sednica SO Žitište: Predsednik opštine se bira 11. jula

     

    JKP „Ekos“ iz Žitišta, koje je korisnik postrojenja, sklopilo je ugovor za puštanje u rad i upravljanje postrojenjem sa privatnom firmom „Flowtech“ iz Novog Sada.

     

    „Ulazna crpna stanica je van kruga postrojenja i na njoj nema automatske grube rešetke, tako da je faktički prvi korak predtretmana fina rešetka na kombinovanom uređaju. Prostor namenjen za pogonsku laboratoriju postoji, ali laboratorija nije opremljena“, piše u studiji resornog ministarstva.

     

    Prilikom obilaska postrojenja, uočeno je da je ono opremljeno opremom renomiranih proizvođača. Bazeni su delom napunjeni vodom. Kod izlazne šahte planira se konekcija na cev koja treba vodu da odvodi do recipijenta, ali to još nije urađeno, dok oko šahte ima nezavršenih zemljanih radova. Takođe, dosta opreme nije zaštićeno od smrzavanja, a nedostaju i poklopaci na šahtama.

     

    U izveštaju se konstatuje i da su sve betonske konstrukcije u dobrom stanju, bez bilo kakvih prslina, kao i ograde i penjalice, te da nisu potrebne nikakve intervencije. U administrativno-finansijskom delu nisu uočeni nedostaci.

     

    Inače, prerađena voda će se, prema planu, puštati u Begej, a mulj će se deponovati na regionalnoj deponiji u Zrenjaninu.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Beogradska firma ima poslovne planove u Torku: Solarna elektrana na mestu divlje deponije

     

    U analizi koja je dostupna javnosti, pominje se samo još jedno postrojenje za prečišćavanje otpadne vode na teritoriji srednjeg Banata. Reč je o postrojenju u Novom Bečeju, čija izgradnja se planira na osnovu međudržavnog sporazuma sa Narodnom Republikom Kinom. Izgradnja postrojenja u gradu Zrenjaninu i opštinama Sečanj i Nova Crnja ne spominje se u ovoj studiji.

     

    Prema podacima iz analize, trenutno u Srbiji postoji pedesetak postrojenja za preradu otpadnih voda, od kojih trećina realno nije u funkciji, a preostali deo, uz nekoliko izuzetaka, samo formalno radi. Rezultati tog rada, međutim, ni u smislu zaštite životne sredine, niti u ekonomskom smislu, nisu zadovoljavajući niti optimalni.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 1

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srednji Banat