Na području Okanj bare živi šestina ukupne populacije vilin konjica u Srbiji
Važno mesto u Planu razvoja grada Zrenjanina za period od 2023. do 2030. godine zauzimaju prirodna bogatstva, među kojima su i zaštićena područja. Jedno od njih je i Okanj bara, koja se nalazi severozapadno od Zrenjanina, u blizini Elemira. Okanj bara, ukupne površine oko 1,5 kvadratnih kilometara, smeštena je neposredno uz levu obalu reke […]
Važno mesto u Planu razvoja grada Zrenjanina za period od 2023. do 2030. godine zauzimaju prirodna bogatstva, među kojima su i zaštićena područja. Jedno od njih je i Okanj bara, koja se nalazi severozapadno od Zrenjanina, u blizini Elemira.
Okanj bara, ukupne površine oko 1,5 kvadratnih kilometara, smeštena je neposredno uz levu obalu reke Tise. Proglašena je zaštićenim područjem od izuzetnog značaja, kao specijalni rezervat prirode. Predstavlja jednu od tri najreprezentativnije i najatraktivnije očuvane bare na slatinama Vojvodine i specifična je po jedinstvenim panonskim ekosistemima. Smatra se da je jedno od najznačajnijih slanih jezera Evrope sa 28 registrovanih biljnih i životinjskih vrsta od međunarodnog značaja.
PROČITAJTE JOŠ: Četiri godine traje izgradnja puta Tomaševac – Dobrica, dugačkog oko 12 kilometara
„Okanj bara predstavlja fosilni meandar reke Tise i zajedno sa jezerom Rusanda i Slanim Kopovom čini jedinstvena očuvana slatinska područja u Banatu“, navodi se u Planu razvoja grada Zrenjanina.
Ukupno je na ovom prostoru zabeleženo više od 180 vrsta ptica, od čega se sedam nalazi na svetskoj crvenoj listi ugroženih vrsta. Na ovom području živi šestina ukupne populacije vilin konjica u Srbiji, dve vrste strogo zaštićenih insekata, osam vrsta vodozemaca i šest vrsta gmizavaca. Takođe, u Okanj bari raste Švancerbergova bokvica, koja je na evropskoj crvenoj listi biljnih vrsta.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
„Osnovni faktori ugrožavanja Okanj bare su brojni antropogeni uticaji: razvoj poljoprivrede, stočarstvo, manipulisanje vodnim režimom, urbanizacija, odlaganje čvrstog otpada, industrija, saobraćaj i tako dalje. Usled ovih aktivnosti dolazi do polaganog gubljenja prirodnih vrednosti“, upozoravaju stručnjaci.
PROČITAJTE JOŠ: Zimska služba „Puteva Srbije“ u pripravnosti: Objavljeno šta su prioriteti
Gradi se objekat za dnevni boravak u okviru Doma za odrasle i starije u Novom Bečeju
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.
Ne pominjete KAUČUKARU, kao glavnog zagadjivaca!!!