Jedna od najlepših ptica u Srbiji gnezdi se na područjima Okanja i Rusande
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije je, u okviru međunarodnog IPA projekta prekogranične saradnje sa Mađarskom, prstenovalo mladunce modrovrane.
Modrovrana je jedna od najlepših ptica u Srbiji, koju su ornitolozi u prethodne dve decenije spasili sa ruba nestanka.
Naime, usled brojnih ugrožavajućih faktora sa kojima se ove ptice susreću, kako na svojim migratornim putevima tako i na gnezdilištima, početkom 21. veka u Srbiji su modrovrane bile na rubu isčezavanja, sa svega 15-20 parova na krajnjem severu Vojvodine.
Prve nedelje jula, u međunarodno značajnom području za ptice Okanj i Rusanda, u okolini Novog Bečeja, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije je organizovalo prstenovanje mladunaca modrovrane. Prstenovao je ukupno 14 mladunaca koji su se nalazili u četiri gnezdeće kutije, postavljene upravo da bi se modrovrane u njima gnezdile.
PROČITAJTE JOŠ: O gorkoj vodi i lekovitom blatu iz naših sela nekada se naširoko govorilo
Istog dana su na Slanom Kopovu prstenovana i dva mladunca sive vetruške i jedna mlada jedinka sivog svračka, takođe retkih i strogo zaštićenih vrsta ptica.
– Obeležavanje ptica je izuzetno značajno kako bismo upoznali njihove životne navike i potrebe. To lepo ilustruje interesantan slučaj kada je modrovrana koja je prstenovana 2019. u Srbiji, u blizini Bačke Topole, pronađena naredne godine u Africi, u Namibiji. Do tamo je preletela preko 7.300 kilometara – pojašnjava ornitolog Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Miroslav Dudok.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
U ovom Društvu navode da je postavljanje veštačkih kutija za gnežđenje bilo ključno za oporavak gnezdeće populacije modrovrana u Vojvodini u kojoj su staništa u pogledu hrane još uvek dovoljno pogodna.
Zahvaljujući tome, populacija modrovrana u Vojvodini danas dostiže čak 450 parova.