Iz srednjeg Banata se i dalje više stanovnika iseli nego što u njega dođe
Srednji Banat i dalje je region iz kog se više stanovnika iseljava u druge regione u Srbiji, nego što se u njega doseljava.
To pokazuju podaci o unutrašnjim migracijama za prošlu godinu, koje je ovih dana objavio Republički zavod za statistiku.
U srednji Banat su se prošle godine doselila 2.622 stanovnika, a iz njega su se odselila 2.784 stanovnika.
Podaci o unutrašnjim migracijama pokazuju da u našem okrugu najlošiji migracioni saldo ima grad Zrenjanin od -56. Iz Zrenjanina se, naime, iselilo 1.785 a doselilo 1.729 stanovnika.
PROČITAJTE JOŠ: Skoro duplo više umrlih nego rođenih u Srednjobanatskom okrugu
Migracioni saldo, inače, predstavlja razliku broja doseljenog i broja odseljenog stanovništva na određenoj teritoriji.
Sledi opština Novi Bečej koju su prošle godine napustila 292 stanovnika, a doselilo se njih 251, što znači da je migracioni saldo -41.
Migracioni saldo u opštini Sečanj je -37, s obzirom na to da se iz nje odselilo 229 stanovnika, a doselilo 192.
Iz opštine Žitište se iselilo 297 stanovnika, a doselila 263, pa je prema tome migracioni saldo -34.
Samo se u opštinu Nova Crnja više stanovnika doselilo (187) nego što je iz nje otišlo (181).
Unutrašnje migracije stanovništva predstavljaju godišnje istraživanje koje obuhvata osnovne demografske podatke o licima koja su promenila prebivalište, odnosno trajno su se preselila iz svog dosadašnjeg mesta stalnog stanovanja u drugo naselje unutar granica Republike Srbije.
Za prikupljanje podataka o licima koja su promenila prebivalište nadležno je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Migracije su neminovne. Mladi nemaju gde da se zaposle , posebno u seoskim sredinama gde je skoncentrisan najveći deo stanovništva srednje banatskog okruga. Najviše u okrugu je zastupljena poljoprivreda koju sad obavljaju porodična gazdinstva i po koji tajkun. Njima je omogućeno da se putem subvencija i raznih drugih davanja bogate dok veći deo mladih nema gde da radi i beže u unutrašnjost ili preko granice. Dok su postojale zadruge iz vremena socijalizma u njima je bilo posla za sve kategorije radnika i sela s bila puna omladine, koja je zasnivala svoj život i egzistenciju u selima. Danas u jednom selu 5-6 porodica poljoprivrednih ima sve ,rade ceo atar od po nekoliko hiljada hektara , a ostale stotine i hiljade stanovnika tog istog sela nema od čega da živi. Selo je zamišljeno da seljani žive od svog stara ,ako tu ne nađu egzistenciju moraju da beže u druge sredine. Mnogo je tu još nepravilnosti , ali ovo je suština.
Ово је највероватније са евиденције пријаве и одјаве пребивалишта. Стварност је далеко другачија. Тај податак се тешко може утврдити. Многи одлазе у иностранство, али се нису одјавили. Ово су подаци о пребивалишту. Боравак је сасвим нешто друго. Тако да овај податак не одговара стварном стању.
Čim grad nema zdravu pijaću vodu, nema tu života. 20 godina…
Nesposobna vlast koja sedi u opštini i ne brine za narod…
blago vama. da vi znate koliko njih se uselilo u ns a nisu iz banata.
i odavde bezi ko moze al sto ih dolaze