Banja Rusanda najavljivala dolazak iranskih turista, danas ne može da privuče ni domaće
Sudeći prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku o turističkom prometu u Republici Srbiji u julu ove godine, manje dolazaka i noćenja turista od Banje Rusanda iz Melenaca imala je samo Gamzigradska Banja.

Banja Rusanda, smeštena nadomak Zrenjanina, u julu je zabeležila svega 161 dolazak turista, od toga 155 domaćih i samo šest stranih, dok ih je Gamzigradska Banja imala ukupno 21.
Poređenja radi, u Vrnjačkoj Banji je zabeleženo 21.125 dolazaka turista, u Sokobanji 15.232, a u Banji Vrdnik 9.524.
PROČITAJTE JOŠ: FOTO: Porodični stanovi u Novom Sadu – evo pet predloga
Kada je reč o noćenjima, u Banji Rusanda ih je u julu bilo 1.354, od toga 1.278 domaćih turista i 76 stranih, a u Gamzigradskoj Banji samo 88.
S druge strane, u Vrnjačkoj Banji je zabeleženo 91.292 noćenja turista, u Sokobanji 75.698, a u Banji Vrdnik 24.948.
Ne tako davno čelnici Grada Zrenjanina i uprava Banje Rusanda, predvođena tadašnjim vršiocem dužnosti direktora Zoricom Ćulibrk, najavljivali su procvat ovog lečilišta i nimalo iskorišćenog turističkog bisera.
U leto 2018. godine Rusandu je posetila višečlana delegacija iz Irana, na čelu sa predsednikom Srpsko-iranske komore i Iranskog trgovinskog centra za Balkan dr Saidom Hoseinijem. Kako je tada saopšteno, iransku delegaciju je posebno zainteresovala mogućnost lečenja peloidom (blatom) iz jezera, koji je jedinstven po svom sastavu ne samo u našoj zemlji, nego i u svetu, a može se naći isključivo na ovom lokalitetu.

Zamenik gradonačelnika Zrenjanina Saša Santovac (SNS) kazao je tom prilikom da Vlada Republike Srbije i državni vrh, na čelu s predsednikom Aleksandrom Vučićem, „vode aktivnu politiku saradnje s mnogim zemljama u svetu, što je dovelo do toga da se brojni turisti iz tih zemalja zainteresuju za potencijale koje ima naša zemlja i razmišljaju o određenim investicijama u oblasti turizma“.
Dodao je i da Grad Zrenjanin daje poseban značaj Rusandi.
– Cilj nam je da ovaj kompleks podignemo na mnogo viši nivo i da gostima ponudimo veći broj sadržaja, od hotelskog smeštaja i bazena na otvorenom, do pratećih aktivnosti. Želimo da banja dobije na atraktivnosti i time privuče više gostiju iz naše zemlje, ali i inostranstva. Jedna od takvih mogućnosti upravo je i saradnja sa Iranom – istakao je Santovac.
PROČITAJTE JOŠ: Pridruži se neviđenoj zabavi – Meridianbet doneo novo Bonanza ludilo!
Tri godine kasnije, u martu 2021, usledila su nova obećanja kada je Banju Rusanda posetio ambasador Irana u Republici Srbiji.
Gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura (SNS) je tada kazao da melenačka banja, zajedno sa jezerom i okolinom, čini značajan zdravstveno-turistički potencijal koji nudi mnogo mogućnosti za razvoj.
– Ono što je Grad Zrenjanin uradio jeste uređenje planskih dokumenata i privođenje nameni dokumentacije koja dodatno može da privuče investitore koji su zainteresovani da ulažu u ovu sredinu. Na taj način bismo razvijali turistički potencijal – poručio je Salapura pre četiri godine.
O tom razvoju turističkog potencijala i dolasku domaćih i stranih turista danas najbolje svedoče zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Šetalice ne mogu da vode ni politiku saradnje se sopstvenim mozgom (ako…) pa vam ne valje što gostiju nema.
Uporedite se samo sa julom 2024. godine.
Problem banje Rusande su lopovi,bukvalno od doktora,sestara i spremacica,sto nakraju nabedjuju na goste da su lopovi,nekazem da nije bilo ali veci su lopovi bili unutrasnji njihov kadar, koliko su dobili donacija a samo je 30 posto je zavrsilo u Banji ako ne i manje,to se zna to je javna tajna.Spremacice,sestre koje su ulazile u sobama i potkradle, turiste,bolesnike a hoce te dokaz a dokaz je,evo ovo danasnja slike Rusande ,proculo se, zna se i niko nece da dolazi
Nedavno sam dosla iz Rusande. Toliko je zapuštena, da mislim da,se namerno unistava da je neko kupi. Recimo na zakazivanju termina rade rucno bez računara, pa dok se snadju u 3-4 sveske. U salama za terapiju blatom gde ležu ljudi bez odeće, ne dezinfekuju krevete, tretmane često skraćuju. Pacijente mnogi terapeuti neće da obrisu , i ako su invalidi. Bazen: nisam videla kada menjsaju vodu, a čiste ga 1 x sedmično. 70% devojaka koje rade neljubazno. Restoran radi samo za lezece Pacijente, tako oni koji privatno stanuju nemaju gde jesti.
Fontane i park zapusteni.
Znaci, pare uzimaju, a puštaju je niz vodu. A kad pišu po netu, lažima je okite.
Stari politički recept
Prvo se upropasti I posle se proda U bescenje uglavnom onima blizu vlasti,Tako ce biti i sa ovom banjom,nažalost,Nebriga države i ovde
Туга, пљачка, небрига, похлепа, безбожништво, плиткоумност итд. То је са бањом и шта очекивати.
Od Dr. Naumović na ovamo sve lopovi i hohštapleri. Dotične doktorke koje su došle na čelo su otpustile politički nepodobne, dovele svoje, imale sumnjive tendere, vršile mobing nad zaposlenima. Sada sve imaju privatne ordinacije i niko nizašta ne odgovara. Ovaj sadašnji je tu da završi posao koji ove nisu uspele a to je da se Banja sroza sto više da bi je neki Matijević kupio za male pare. Ako preživi treba otpustiti sve rukovodioce, od direktora do glavnog terapeuta i glavne medicinske sestre.
Mamu sam vodila pre par godina u Melence.Tada sam im rekla da je sramota da se to zove banjom…smrdi na urin kako se udje a vodokotlić nema vode…uglavnom,mami nisu pomogli,samo su joj odmogli. Otišle smo brže bolje kući ,teška zaraza i infekcija.Sramota i tuga velika.