Kineska Nova godina biće proslavljena i u Zrenjaninu
Koncerti, izložbe, radionice umetničkih veština i posebni događaji u znaku Zmije, samo su deo programa proslave kineske Nove godine u Srbiji.
Kineska Nova godina biće obeležena od 22. januara do 9. februara u Beogradu, Zrenjaninu, Nišu, Boru i Smederevu, najavljeno je juče u Kineskom kulturnom centru.
Direktor Instituta za Pojas i put Beograd Bojan Lalić rekao je da će kineska Nova godina biti obeležena kroz bogat kulturni program.
– Prvi blok nastupa imaćemo 22, 23. i 24. januara u Zrenjaninu, Beogradu i Smederevu, a program podrazumeva pekinšku operu, ples i pevanje. Ove godine ćemo prvi put kinesku Novu godinu proslaviti i u Zrenjaninu – najavio je Lalić.
Lalić je dodao da će 28. januara, u 17 časova, kada je ponoć u Kini, biti obeležena kineska Nova godina.
– To će se dešavati u Beogradu uz ples lavova, ples zmaja, kaligrafiju, kung fu, degustaciju kineske hrane, dok će od 28. januara do 9. februara biti predstavljen Kineski festival svetla – naveo je Lalić.
On je, između ostalog, naglasio da je deo obeležavanja manifestacije i program „Šarmantni Hubei“ koji će biti održan 6, 7. i 8. februara u Boru, Nišu i u Beogradu, i obuhvatiće narodnu muziku, ples, pevanje i izvođenje magičnih tačaka.
Lalić je najavio i da je koncert „Put svile“ Balkanopolisa i Slobodana Trkulje 7. februara u Centru Sava takođe deo programa, kao i operski koncert „Hong Kong“ koji će biti održan 9. februara u MTS dvorani.
Direktor Kineskog kulturnog centra Džang Aimin je istakao da je kineska Nova godina najvažniji praznik kineskog naroda koja je u decembru 2024. godine uvrštena u Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Savetnik za kulturu Ambasade Narodne Republike Kine u Srbiji Tang Dašeng je podsetio da je poseta kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji, tokom maja 2024. godine, doprinela razvoju srpsko-kineskih odnosa.
– Sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem doprineo je političkom poverenju koje se neprestano produbljuje – rekao je Tang.
PROČITAJTE JOŠ: „Spora kasa“ – razgovor i podrška nadohvat ruke
Tang je istakao da je kineska Nova godina tradicionalni praznik i simbol kineske kulture, sa najvećim brojem učesnika koji „simbolizuje oproštaj od starog i nosi u sebi nade za lepši život“.
– Zajedničko obeležavanje postalo je ključno u razmeni dveju zemalja i pokazuje naše čelično prijateljstvo – zaključio je Tang.
Proslavu kineske Nove godine organizuju Vlada Republike Srbije, Ambasada NR Kine u Srbiji, Kineski kulturni centar i Institut za pojas i put.
Prvi,a nadam se i poslednji.Kad ode pickousti,postoji sansa da posle toga najurimo i kineze.Moze da se desi da amerikanci dodju sa zahtevom da i kinezi moraju da odu,koliko vidim,rusi se vec spremaju