Zrenjaninac Miodrag Bešlin izrađuje bičeve za kojima vlada jagma u Americi
Ono čime se bavi Miodrag Bešlin iz Zrenjanina nema tačan stručni naziv u srpskom jeziku. Na engleskom se zove whip making, odnosno ručna izrada bičeva.
Iako po obrazovanju diplomirani arheolog, Miodrag Bešlin izrađuje posebne vrste bičeva, ali i druge predmete od kože.
– Oduvek me je zanimalo sve što se radi rukama od prirodnih materijala, kože, drveta, metala. Ali, nekako mi je koža bila najbliža. Zato sam se i opredelio za arheologiju, zbog posebnih tehnika… Kad sam video da se u svojoj struci neću zaposliti, odlučio sam da od svog interesovanja, ljubavi i strasti napravim posao – priča za portal zrenjaninski.com Miodrag Bešlin.
PROČITAJTE JOŠ: Majstor svog zanata: Damir Markov jedan od retkih preostalih užara u Vojvodini
Kad se odlučio za izradu bičeva, prvo se dobro pripremio. Učio je iz knjiga i danas ima jednu od najbogatijih privatnih biblioteka na ovim prostorima, sa svim relevantnim lekcijama o izradi bičeva.
– Danas se može naučiti i sa Jutjuba, ali kad sam pre dve decenije počeo da se pripremam, on je bio prazan. Kada sam savladao sve što je trebalo za start, 2009. godine sam i zvanično počeo sa ovim poslom. Nije bilo lako, ali sad mislim da je, kad učiš iz knjiga, iz pokušaja, znanje temeljnije i dugotrajnije – ističe Miodrag.
Bičeve plete posebnom tehnikom od prirodne, nebojene kože, koju nabavlja i u Srbiji i u inostranstvu. Koža mora da bude prve klase.
– Najbolje je da je u prirodnoj boji jer ostavlja mogućnost da je bojim onako kako klijent zahteva. Sve radim ručno u svojoj maloj radionici. Jedino sam vremenom uvodio neke spravice, da bude posao malo lakši – ističe naš sagovornik.
Ono što napravi, Miodrag u 90 odsto slučajeva prodaje u Americi i evropskim zemljama. Tek poneki bič ostane u Srbiji.
– Najviše klijenata imam u Americi, od kojih su neki i stalni, i iz širokog su društvenog spektra. Uglavnom su to kolekcionari, ali pravim i bičeve za takmičenja ili samoodbranu. Mada, imao sam jednu dobru narudžbinu za policiju u Ohaju. A ponekad imam narudžbine i za bičeve za sado-mazo tehnike – naglašava Miodrag i dodaje da su kolekcionari posebna vrsta ljudi.
PROČITAJTE JOŠ: Sve što treba da znate o antibioticima: Obavezno se pridržavajte ovih saveta
Ima ih od vijetnamskih veterana i čopera, do žene advokatice koja pasionirano sakuplja bičeve. Dodaje i da danas u svetu postoje tri velike „škole“ pletenja bičeva, a on pripada zapadnoj.
– Ta zapadna je nastala u Velikoj Britaniji, pa se proširila na Australiju, gde je doživela neverovatnu ekspanziju. Najbolji majstori bili su baš iz Australije odakle je i čuveni Dejvid Morgan, koji je izradio bič za Indijanu Džonsa. Druga škola je špansko-južnoamerička, a treća mongolska – objašnjava Miodrag Bešlin.
Dodaje da ga i posle deceniju i po, koliko se bavi izradom bičeva, i dalje jednako drži strast koju ima od malih nogu.
– Ta posvećenost, ljubav, strast, kako god da se zove, održava se na nekoliko nivoa. Prvo sam srećan dok predmet izrađujem, onda je presrećan onaj za koga sam ga napravio, a tu je, naravno, i finansijski momenat, jer ja od ovog posla živim – podvlači Miodrag Bešlin.