Znate li šta zapravo znači OK i kako je nastala ta najkorišćenija skraćenica na svetu?
Kako je ova reč od dva slova postala globalni fenomen i kakve se teorije kriju iza njenog nastanka?
OK je jedna od najčešćih skraćenica koje koristimo. Najviše se upotrebljava tokom dopisivanja i kucanja SMS poruka. Međutim, i u govoru je počela sve više da zamenjuje reči poput dobro, u redu, važi…
Skraćenica OK je prvi put upotrebljena 23. marta 1839. godine u novinama Boston Morning Post.
PROČITAJTE JOŠ: VIDEO: „Venom 3: Poslednji ples“ od danas u bioskopu CineStar Zrenjanin
U pitanju je skraćenica za engleski izraz „all correct“. U Sjedinjenim Američkim Državama ovu skraćenicu su iz AC promenili u OK. Nije postojao preterano važan razlog za promenu skraćenice, osim što je OK kao „ol correct“ zvučnije i lakše za izgovor.
Ubrzo je OK postala najkorišćenija skraćenica na svetu i koristimo je kao potvrdu da je sve u redu.
Postoji još nekoliko teorija kako je nastala. Neki smatraju da vuče korene iz vojske u Americi. Naime, O.K. je označavalo „known order“, tačnije korišćena je kao potvrda da je naredba prihvaćena.
Takođe, O.K. se pojavio i u vojsci kao oznaka za broj ubijenih vojnika. O.K. je označavalo „nula ubijenih“.
Još jedna teorija o nastanku ove skraćenice kaže da se radilo o nadimku američkog predsednika Martina van Bjurena. Za njegov nadimak Old Kinderhook bila je korišćena skraćenica O.K.
PROČITAJTE JOŠ: Udomi, ne kupuj: Šakira je jedinstvena i ima prelepe šare
Predsednik Van Bjuren je došao na vlast samo dve godine pre nego što je skraćenica bila prvi put iskorišćena. Shodno tome, njen nastanak se već dugo povezuje sa skraćenicom njegovog nadimka.
O.K. bi, takođe, moglo da označava skraćenicu za „naređenje kralja“ ili „po naređenju kralja“ – na engleskom „Order of the king“.
Ok je nastala u gradjanskom ratu tako što je na tablu svakoga dana kredom bio ispisan broj poginulih na pr 7k zacilo bi 7 kill ok bi znacilo da nema poginulih
0k = 0 kill
mnogo je lepsi izraz
U REDU