Učenička kompanija Hoody stvara jedinstvene, potpuno ekološke dukseve sa dva lica
Hoody je učenička kompanija iz Zrenjanina koja spaja inovacije, ekologiju i društvenu odgovornost, stvarajući jedinstvene, potpuno ekološke dukseve sa dva lica.

Proizvodi ove kompanije nisu samo odeća, oni su edukativni alat koji podstiče svest o važnim ekološkim i društvenim temama i podstiče promenu kroz modu.
Tim čine Miljana Ivković, Minja Pražić, Lazar Solarov, Helena Kovačević i Mihajlo Manigodić, učenici Zrenjaninske gimnazije i mladi preduzetnici sa vizijom održive i društveno odgovorne mode. Oni su povezali kreativnost, inovacije i svest o ekološkim izazovima kako bi stvorili proizvod koji ne samo da izgleda dobro, već i nosi važnu poruku.
PROČITAJTE JOŠ: Vesna Jovičić se bavi zanimljivim poslom: Vesele saksije unose vedrinu u svaki dom
I kao takav, Hoody je prepoznat kao perspektivna priča na Takmičenju učeničkih kompanija, koje organizuju Dostignuća mladih u Srbiji. Na Regionalnom takmičenju u Novom Sadu mladi zrenjaninski tim osvojio je drugo mesto i time obezbedio plasman na nacionalni nivo. Članovi ekipe kažu da im je ovaj uspeh pokazao da je njihova ideja ne samo ekološki i društveno korisna već i tržišno održiva.
– Hoody nije samo učenička kompanija, već ideja koja pomera granice tradicionalne mode. Smatramo da odeća može biti više od trenda – može biti sredstvo za podizanje svesti i pokretanje dijaloga o problemima poput klimatskih promena, prava žena, izumiranja životinjskih vrsta, zagađenja vazduha i vode, uticaja modne industrije na životnu sredinu i drugih globalnih izazova – kažu mladi zrenjaninski preduzetnici.
Dodaju da su njihovi glavni proizvodi, Hoody duksevi, inovativni jer omogućavaju kupcima da promene izgled svoje odeće u jednom potezu. Svaki duks ima dva različita dizajna, svaki sa posebnom temom koja ukazuje na ekološki ili društveni problem. Osim što pruža funkcionalnost, stilsku raznovrsnost i rešava problem tekstilnog otpada, ovaj koncept podstiče ljude da razmisle o porukama koje nose i šire ih dalje.
– Svi naši proizvodi izrađeni su od ekološki prihvatljivih materijala, smanjujući tako negativan uticaj modne industrije na životnu sredinu. Moda je jedan od najvećih zagađivača današnjice, a mi želimo da pokažemo da postoji održiva i jeftina alternativa. Kroz našu proizvodnju, ne samo da smanjujemo otpad već i aktivno doprinosimo cirkularnoj ekonomiji, pa zato planiramo akcije sakupljanja tekstilnog otpada i njegovog ponovnog korišćenja – poručuju iz Hoody učeničke kompanije.

Osim ekološkog aspekta, Hoody ima i snažnu edukativnu komponentu.
– Naš cilj je da ljude informišemo o uticaju mode na životnu sredinu i inspirišemo ih da biraju održive opcije. Naša kompanija teži da bude primer kako inovativne, ekološki prihvatljive ideje mogu imati realnu primenu i tržišni uspeh – pričaju mladi preduzetnici.
Oni dodaju da takmičenje učeničkih kompanija nije samo prilika za osvajanje nagrada, već i platforma na kojoj mladi mogu da testiraju svoje preduzetničke veštine, usavrše poslovne strategije i povežu se sa stručnjacima iz oblasti biznisa. Nacionalno takmičenje je sledeći korak ka ostvarenju njihove vizije, a planiraju da dodatno unaprede proizvod, prošire ponudu i razviju strategiju za skaliranje poslovanja.
Jedan od ključnih elemenata njihovog poslovanja je edukacija. Sajt kompanije, pored onlajn prodavnice, sadrži poseban deo sa edukativnim tekstovima koji se bave različitim aspektima mode, ekologije i društvene odgovornosti. Kroz ove tekstove, želja im je da osnaže mlade i podstaknu ih na kritičko promišljanje o modnoj industriji i njenom uticaju na svet.
PROČITAJTE JOŠ: VIDEO: Reperi Ukov i Miloje objavili novu pesmu pod nazivom „Vetar promene“
– Hoody nije samo brend, to je pokret. U svetu u kojem brza moda stvara ogromne količine otpada i negativno utiče na ekosistem, mi želimo da pokažemo da postoji bolji način. Naša vizija je budućnost u kojoj moda ne znači eksploataciju resursa i ljudi, već kreativnost i odgovornost – poručuju naši sagovornici.
Na kraju ističu da su za ovaj veliki uspeh zaslužni i Vladimir Tot, Digiwear, Unija poslodavaca Zrenjanina i Zrenjaninska gimnazija, kao i njihov razredni starešina, profesor Edi Daruši.